Haas odcina się od spekulacji o współpracy z rynkiem rosyjskim

Zespół Haas wystosował oświadczenie, w którym zaprzecza, że po ataku Rosji na Ukrainę, firma założycielska zespół Formuły 1 kontynuuje swoje działania biznesowe na tamtejszym rynku.

W ostatni wtorek amerykański kanał telewizyjny PBS stwierdził, że firma Haas Automation, która bezpośrednio jest związana z zespołem Formuły 1, dostarczała maszyny i części do Rosji po 3 marca 2022 roku, co byłoby naruszeniem amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu oraz sankcji.

Prawdą jest, że amerykańska firma współpracowała wcześniej na rosyjskim rynku i wysyłała swoje maszyny, ale miało to miejsce przed wprowadzeniem zakazu, a od wspomnianej daty nie przeprowadzano żadnych transakcji z tamtejszymi przedsiębiorstwami: „We wtorek 14 marca PBS opublikował artykuł, w którym twierdził, że nasz partner zespołowy, Haas Automation, bezpośrednio dostarczał maszyny i części do Rosji z naruszeniem amerykańskich przepisów dotyczących kontroli eksportu i sankcji. Zgodnie z oświadczeniem firmy Haas Automation – ta historia jest po prostu fałszywa, zarówno jeśli chodzi o jej ogólne wrażenie, jak i wiele konkretnych stwierdzeń” – czytamy w oświadczeniu zespołu.

Pojawiły się również szczegółowe punkty, które odnoszą się bezpośrednio do całej sprawy:

  • Firma Haas Automation jest i zawsze była w pełni zgodna z kontrolą eksportu rządu USA.
  • Żadna maszyna nie została wysłana z fabryki Haas Automation do Rosji od 3 marca 2022 r.
  • 18 maszyn, o których mowa w historii, opuściło fabrykę Haas Automation przed rosyjską inwazją na Ukrainę.
  • Firma Haas Automation dobrowolnie zdecydowała się zakończyć współpracę z rosyjskim dystrybutorem, czego nigdy nie wymagały żadne sankcje USA.
  • Haas Automation całkowicie wspiera Ukrainę i jej mieszkańców w ich obronie przed Rosją.

„3 marca 2022 r., wkrótce po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, firma Haas Automation całkowicie zakończyła współpracę ze swoim jedynym istniejącym niezależnym dystrybutorem na Rosję i Białoruś, firmą Abamet Management. Od tego dnia firma Haas nie sprzedała ani nie wysłała żadnych maszyn, części ani oprogramowania firmie Abamet ani nikomu innemu w Rosji. Ten kluczowy fakt został wyjaśniony reporterowi PBS, zanim historia została wyemitowana”.

 

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Haas F1 Team

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze