Red Bull poszedł na ugodę z FIA w sprawie przekroczenia limitu budżetowego

Zespół Red Bull Racing oficjalnie przyznał się do przekroczenia limitu budżetowego w sezonie 2021 Mistrzostw Świata Formuły 1 i przystał na ugodę z Międzynarodową Federacją Samochodową FIA.

Choć publicznie zespół długo zaprzeczał ustaleniom federacji co do przekroczenia limitu budżetowego, FIA poinformowała, że za kulisami ekipa wzorowo współpracowała nad wyjaśnieniem sprawy. Był to pierwszy tego typu przypadek w historii Formuły 1, ponieważ limity zostały wprowadzone dopiero w ubiegłym roku. FIA uznała więc za stosowne wystosowanie propozycji ugody. Ponadto stwierdziła, że nie ma żadnych dowodów ani podstaw, aby sądzić, że Red Bull działał w złej wierze i próbował w jakikolwiek sposób zmanipulować lub zataić dane potrzebne do ustalenia, czy doszło do przewinienia.

Rozmowy z FIA, które przeciągnęły się m.in. z powodu śmierci Dietricha Mateschitza, zakończyły się przyznaniem się do winy przez zespół i zaakceptowaniem proponowanej ugody.

Red Bull oryginalnie przedłożył dokumentację stanowiącą o wydatkach na kwotę 114,293 milionów funtów w 2021 roku. Drobiazgowa kontrola FIA wykazała jednak, że zespół nieprawidłowo odliczył lub dokonał korekty kosztów w kwocie 5,607 miliona, które powinny być uwzględnione w roku fiskalnym 2021. Zespół dokonał tego chociażby przez zawyżenie kosztów cateringu, liczne nieprawidłowości w zaksięgowaniu kosztów ubezpieczeń pracowniczych, podwójne odliczenie kosztów związanych z działalnością niezwiązaną z F1, błędne określenie wartości sprzedanych aktywów czy nieprawidłowe odliczenie niektórych kosztów podróży i prowadzenia działalności.

Ponowne obliczenia FIA wykazały więc, że Red Bull przekroczył limit budżetowy o 1,864 miliona funtów, czyli 1,6%. Jednocześnie ustalono jednak, że gdyby zespół nie popełnił błędów w swoich księgach, kwalifikowałby się do wyższej ulgi podatkowej i przekroczyłby budżet o 0,432 miliona, czyli 0,37%.

Przekroczenie budżetu poniżej 5% jest określone w przepisach jako drobne przewinienie. Red Bull uniknął dzięki temu poważnych konsekwencji sportowych – te ograniczają się do zmniejszenia o 10% czasu, jaki zespół będzie mógł wykorzystać na prace w tunelu aerodynamicznym i symulacji CFD przez okres kolejnych 12 miesięcy. Ponadto, Red Bull otrzymał karę finansową w wysokości 7 milionów dolarów.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze