Sauber będzie zespołem fabrycznym Audi w Formule 1

Zgodnie z oczekiwaniami, niemiecki producent Audi nawiąże współpracę z Sauberem w celu wejścia do Formuły 1 w sezonie 2026 nie tylko jako dostawca silników, ale również zespół fabryczny. Marka czterech pierścieni zamierza także kupić udziały w szwajcarskiej ekipie.

Audi ogłosiło swoje wejście do Formuły 1 podczas weekendu Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps. Wtedy potwierdzono jedynie zaangażowanie w charakterze dostawcy silników, lecz sugerowano bliższą współpracę z jednym z obecnych zespołów w stawce – tym okazał się szwajcarski Sauber, startujący obecnie pod nazwą Alfa Romeo.

Do 2025 roku Sauber będzie korzystać z silników Ferrari, by w 2026 roku przesiąść się na jednostki Audi. Będzie to podobna współpraca, do jakiej zespół przywykł już w latach 2006-2010, reprezentując inną niemiecką markę BMW.

„Cieszymy się, że pozyskaliśmy tak doświadczonego i kompetentnego partnera do naszego ambitnego projektu w Formule 1” – powiedział członek zarządu Audi Oliver Hoffmann. „Znamy już Saubera oraz ich światowej klasy fabrykę, a także współpracowaliśmy z zespołem wcześniej i jesteśmy przekonani, że razem stworzymy mocny zespół”.

Audi w ostatnich kilkunastu latach regularnie korzystało z zaplecza technologicznego Saubera – zarówno personelu jak i tunelu aerodynamicznego w Hinwil, w którym powstawały prototypy Le Mans niemieckiego producenta oraz ostatni samochód DTM w specyfikacji Class One.

Układ napędowy będzie jednak konstruowany w Niemczech, w ośrodku technologicznym Audi Sport w Neuburgu. Prace nad silnikiem elektrycznym, akumulatorem, elektroniką sterującą oraz silnikiem spalinowym ruszyły już pełną parą, a zaangażowanych jest w nie ponad 120 pracowników nowej spółki Audi Formula Racing. Pierwsze testy nowego silnika w samochodzie F1 są planowane na 2025 rok.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Audi

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze