Piastri kierowcą etatowym Alpine od sezonu 2023

Kierowca rezerwowy Alpine Oscar Piastri otrzymał awans do roli zawodnika etatowego francuskiego zespołu i będzie regularnie startował w Formule 1 od przyszłego sezonu.

Piastri, który należy do akademii Alpine od czterech lat, w ciągu swojej juniorskiej kariery zdobył mistrzostw Formuły Renault Eurocup w 2019 roku, co dało mu możliwość startów w Formule 3 w następnym sezonie. Australijczyk wywalczył tytuł w tej serii, podobnie jak rok później w Formule 2, stając się trzecim kierowcą, który tego dokonał – wcześniej podobne osiągnięcie zdobyli Charles Leclerc oraz George Russell.

Jako że w Formule 1 na ten sezon nie było miejsca, Piastri obrał rolę kierowcy rezerwowego Alpine. Odbywał on w międzyczasie zakrojony na szeroką skalę program testów za kierownicą ubiegłorocznego bolidu Alpine – A521, jak również uczestniczył w sesjach w symulatorze. Nie wiadomo jednak było, jaka czeka do dalsza przyszłość w Formule 1.

W czwartek przed Grand Prix Węgier Sebastian Vettel ogłosił zakończenie swojej kariery po tym sezonie. W połączeniu z wciąż niepewną posadą Daniela Ricciardo w McLarenie, otwierało to Piastriemu dodatkowe opcje w stawce, jednak musiałby zrezygnować ze współpracy z Alpine. Prawdziwy szok nastąpił jednak w poniedziałek po wyścigu w Budapeszcie, kiedy to Fernando Alonso zakomunikował przejście do Astona Martina w przyszłym roku na miejsce Vettela. Samo Alpine nie oczekiwało tego ruchu, a w padoku mówiło się jeszcze w trakcie weekendu, że dwukrotny mistrz świata prawdopodobnie podpisze dwuletnie przedłużenie kontraktu.

Przejście Alonso do Astona Martina otworzyła szeroko drzwi dla Piastriego, który od przyszłego roku awansuje do roli kierowcy etatowego, zostając zespołowym kolegą Estebana Ocona w Alpine.

„Oskar to błyskotliwy i rzadki talent. Jesteśmy dumni, że mogliśmy go pielęgnować i wspierać przez trudne ścieżki formuły juniorskiej” – powiedział Otmar Szafnauer, szef zespołu Alpine. „Dzięki naszej współpracy przez ostatnie cztery lata widzieliśmy, jak rozwija się i dojrzewa do roli kierowcy, który jest bardziej niż zdolny do zrobienia kroku w stronę Formuły 1. Jako nasz rezerwowy kierowca miał okazję poznać zespół na torze, w fabryce i na testach, gdzie pokazał dojrzałość i szybkość, które zapewniły mu awans na drugi fotel obok Estebana. Wierzymy, że ten duet zapewni nam ciągłość, której potrzebujemy, aby osiągnąć nasz długoterminowy cel, jakim jest walka o zwycięstwa i mistrzostwa”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Alpine

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze