Kyalami może wrócić do kalendarza Formuły 1 już w przyszłym roku

Formuła 1 jest bliska dojścia do porozumienia z właścicielami toru Kyalami, dzięki czemu wyścig w Republice Południowej Afryki może wrócić do harmonogramu mistrzostw już w sezonie 2023.

Szef Formuły 1 Stefano Domenicali poleciał do RPA natychmiast po zakończeniu Grand Prix Azerbejdżanu celem rozmów z przedstawicielami toru Kyalami. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, do samego podpisania kontraktu brakuje jeszcze kilku tygodni, jednak celem jest organizacja wyścigu w 2023 roku.

Tor Kyalami gościł u siebie Formułę 1 w latach 70. i na początku lat 80. ubiegłego wieku, zaś ostatni wyścig w tym rejonie został zorganizowany w sezonie 1993. Jeśli uda się osiągnąć porozumienie, w przyszłym roku kalendarz może urosnąć do 24 wyścigów. Wszystko jednak będzie zależało od sytuacji w Chinach, które nie zorganizowało u siebie rundy F1 od czasu wybuchu pandemii, zaś koronawirus nadal stanowi tam poważny problem.

Mimo bardzo zaawansowanego etapu rozmów, nie wiadomo, w jakim terminie mogłoby zostać zorganizowane GP RPA. Sporo jednak wskazuje na to, że kosztem powrotu Afryki do Formuły 1 będzie wypadnięcie kultowego Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps. W przyszłym roku pojawi się jeszcze jeden nowy wyścig w Las Vegas, który prawdopodobnie zostanie zorganizowany w listopadzie. Jeśli Chiny i RPA znajdą się w kalendarzu, według spekulacji Belgia niestety z niego wypadnie.

Uważa się również, że przyszłość Grand Prix Francji na torze Paul Ricard jest już przesądzona, a ogromny znak zapytania stoi także nad Grand Prix Monako z powodu niezadowolenia, w jaki sposób organizowana jest ta runda.

Źródło: bbc.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski
Przemysław Garczyński

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1