Formuła 1 zmienia punktację za skrócone wyścigi w odpowiedzi na GP Belgii

Komisja F1 zatwierdziła zmiany w przepisach dotyczących skróconych wyścigów jako odpowiedź za ukończone zaledwie po kilku okrążeniach z powodu warunków pogodowych ubiegłorocznego Grand Prix Belgii.

Długotrwałe ulewne opady deszczu oraz brak poprawy pogody podczas weekendu na Spa-Francorchamps w minionym roku spowodowały, że kierowcy nie przejechali w niedzielę żadnych wyścigowych okrążeń. Za samochodem bezpieczeństwa pokonano łącznie trzy kółka, co spełniało wymogi przyznawania połowy punktów przy skróconych wyścigach.

Mimo tego, że za wyniki uznano czasy z pierwszego okrążenia, czołowa dziesiątka zawodników otrzymała połowę punktów, które teoretycznie powinna dostać dopiero wtedy, gdy pokonane zostaną co najmniej dwa okrążenia. Doprowadziło to do sporej krytyki i dyskusji na ten temat w środowisku F1. Przyznano wówczas jednak, że konieczne są zmiany, aby zapobiec tego typu sytuacji w przyszłości.

W poniedziałek odbyło się spotkanie Komisji F1 w Londynie, która zatwierdziła również trzy sprinty kwalifikacyjne na nadchodzący sezon. Od teraz, co najmniej dwa okrążenia przy zielonej fladze, bez samochodu bezpieczeństwa ani wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, muszą zostać pokonane w celu przyznania kierowcom i zespołom punktów. Ponadto, sam system punktacji za skrócone wyścigi został zmieniony.

W przypadku wyścigów między dwoma okrążeniami a 25% dystansem wyścigu, czołowa piątka kierowców otrzyma punkty w systemie 6-4-3-2-1.

Dla wyścigów o dystansie między 25% a 50%, pierwszych dziewięciu kierowców otrzyma punkty w systemie 13-10-8-6-5-4-3-2-1.

Z kolei w przypadku wyścigów, których pokonany dystans mieścił się w przedziale 50-75%, czołowa dziesiątka zawodników może liczyć na punkty w systemie 19-14-12-9-8-6-5-3-2-1.

W ten sposób nie dojdzie już do sytuacji, gdy kierowcy otrzymają połowę punktów, tak jak miało to miejsce właśnie w GP Belgii. Przy zastosowaniu nowych przepisów, ubiegłoroczny wyścig na Spa-Francorchamps zakończyłby się bez punktów.

Źródło: fia.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze