Budkowski odchodzi z Alpine

Zespół Alpine ogłosił, że dyrektor wykonawczy Marcin Budkowski opuści ekipę z Enstone ze skutkiem natychmiastowym.

Budkowski dołączył do Alpine, znanego jeszcze jako Renault, na początku 2018 roku, chociaż nie mógł pracować nad projektami związanymi z Formułą 1 do kwietnia tego samego sezonu. Był to efekt tego, że Polak wcześniej pracował w FIA jako szef działu technicznego F1, w wyniku czego istniało ryzyko, że pewne informacje od innych zespołów mogą trafić do ekipy z Enstone, dając przewagę.

Od tego czasu zespół rósł na sile, a sam Budkowski otrzymał kierownictwo nad rozwojem silnika Renault w Viry-Châtillon we Francji. Pozycja Budkowskiego w szeregach Alpine rosła i oczekiwano, że obejmie on rolę szefa zespołu w 2021 roku. Ze względu jednak na nagłe odejście Cyrila Abiteboula, podjęto decyzję o podzieleniu tego stanowiska między dwie osoby – Budkowskiego, który został dyrektorem wykonawczym, a także przybyłym z projektu Suzuki w MotoGP Davide Brivio, który został dyrektorem wyścigowym. Mimo to Budkowski miał nadrzędną rolę i kierował ekipą w sezonie 2021, gdy Alpine jako marka sięgnęła po swoje pierwsze zwycięstwo w GP Węgier. Był to również pierwszy triumf ekipy z Enstone od 2013 roku.

Po odejściu Budkowskiego tymczasowo jego obowiązki przejmie CEO Alpine, Laurent Rossi. Nie wiadomo, kto faktycznie zastąpi Budkowskiego, chociaż uważa się, że kandydatem może być Otmar Szafnauer, który niedawno odszedł z Astona Martina.

„Chciałbym podziękować Marcinowi Budkowskiemu za jego zaangażowanie i wkład w wyniki zespołu w ciągu ostatnich czterech lat” – powiedział Rossi. „Zespół jest w pełni skoncentrowany na przygotowaniu samochodu do pierwszego wyścigu w Bahrajnie i dokonaniu kolejnego kroku w osiągach”.

Niewykluczone, że nastąpi zamiana na stanowiskach między Szafnauerem a Budkowskim, który w ten sposób mógłby trafić do Astona Martina, gdzie w tym sezonie nadal ścigać się będą Sebastian Vettel oraz Lance Stroll.

„Bycie częścią zespołu kierowniczego Renault, a następnie zespołu Alpine, bardzo mi się podobało. Pracowałem z naprawdę utalentowaną i oddaną grupą ludzi. Będę szczegółowo obserwował postępy zespołu w nadchodzących miesiącach” – stwierdził Budkowski.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Alpine Racing

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze