Williams zdobędzie odszkodowanie od firmy ROKiT

Zespół Williams wygrał odszkodowanie w wysokości prawie 36 milionów dolarów dzięki wygraniu sądowej batalii z byłym sponsorem tytularnym, firmą ROKiT, która miała nie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych w czasie trwania współpracy.

Firma telekomunikacyjna ROKiT została sponsorem tytularnym Williamsa przed rozpoczęciem sezonu 2019, gdy Robert Kubica został kierowcą etatowym ekipy, a współpraca miała początkowo obowiązywać przez trzy lata. W połowie tych mistrzostw umowa została przedłużona o kolejne dwa lata, w wyniku czego zespół z Grove miał mieć zapewniony sponsoring tytularny do końca sezonu 2023. W tym okresie Williams miał otrzymywać płatności w wysokości 3,5 do 5 miliona funtów brytyjskich rocznie.

Strony rozwiązały jednak kontrakt w trybie natychmiastowym tuż przed rozpoczęciem opóźnionego sezonu 2020. Powodem decyzji miały być zaległe płatności ze strony ROKiT, co w efekcie doprowadziło do słabej kondycji finansowej.

Williams udał się z tą sprawą do międzynarodowego sądu arbitrażowego w Londynie w 2021 roku, gdzie otrzymał korzystną dla siebie decyzję. Wówczas sędziowie nakazali firmie ROKiT wypłacenie 35,5 miliona dolarów, a także dodatkowy 1 milion dolarów bonusu.

W międzyczasie Williams został sprzedany amerykańskiej firmie inwestycyjnej, Dorilton Capital, we wrześniu 2021 roku, co skomplikowało proces z firmą ROKiT. Ostatecznie nowi właściciele udali się z podobną sprawą do amerykańskiego sądu, gdzie niedawno także wygrali sprawę. Przyznano, że ROKiT, mimo zapewnień, nie wywiązał się ze swojej części umowy i nie zapłacił pieniędzy zgodnie z umową sponsoringu. ROKiT w ramach swojej linii obrony tłumaczył z kolei, że to Williams nie spełnił swojej części kontraktu po 1 stycznia 2020 roku, lecz taka argumentacja nie została przyjęta przez sędziów.

Źródło: motorsportweek.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league