GP Monako przejdzie na zwykły format weekendu wyścigowego

Przyszłoroczne Grand Prix Monako ma zostać rozegrane z wykorzystaniem znacznie częściej wykorzystywanego formatu weekendu wyścigowego, co zakończy charakterystyczny układ harmonogramu, który był używany od wielu dekad.

Dotychczas na ulicach Monte Carlo pierwsze dwa treningi były rozgrywane w czwartek, kwalifikacje w sobotę, a wyścig w niedzielę. Czwartkowe sesje treningowe były długoletnią tradycją, która została zapoczątkowana przy pierwszych edycjach wyścigu, gdy runda zbiegała się ze świętem Wniebowstąpienia.

Od przyszłego sezonu dwa treningi w Monako mają jednak zostać przeniesione na piątek, tak jak to ma miejsce w przypadku pozostałych weekendów wyścigowych. Tego typu decyzja ma dostosować GP Monako do innych rund, a także ułatwić logistykę, ponieważ według plotek runda w Monte Carlo ma zostać rozegrana już tydzień po Grand Prix Hiszpanii.

Jak na razie Hiszpania nie posiada jeszcze umowy na przyszłoroczny wyścig, jednak negocjacje w tej sprawie trwają. Sama runda w tym kraju ma zostać przeniesiona na późniejszy termin majowy w związku z inauguracyjnym Grand Prix Miami w Stanach Zjednoczonych, które również planowane jest na maj. Z kolei Grand Prix Monako ma odbyć się w dniach 27-29 maja.

„Monako będzie składać się z trzech dni” – potwierdził Stefano Domenicali, szef Formuły 1, w rozmowie z CNN. „Zatem będzie piątek, sobota i niedziela zamiast czwartek, przerwa, a następnie sobota i niedziela. To jest zmiana, którą wprowadzimy w przyszłym roku”.

Domenicali ponadto powiedział, że w przyszłym miesiącu podczas spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych (15 października) ma zostać zaprezentowany docelowy kalendarz na przyszły sezon Formuły 1. Z kolei obecne mistrzostwa miały składać się z rekordowych 23. wyścigów, jednak ograniczenia spowodowane pandemią zmniejszyły tę liczbę do 22. rund.

Szef F1 dodał również, że prowadził rozmowy z Kyalami w sprawie możliwego powrotu RPA do Formuły 1 po raz pierwszy od 1993 roku. Włoch stwierdził jednak, że otrzymał również „zapytania w tej sprawie ze strony innych krajów w Afryce. Na tę chwilę muszę zachować to w tajemnicy”.

Źródło: bbc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league