Vettel zdyskwalifikowany z Grand Prix Węgier

Sebastian Vettel został zdyskwalifikowany z Grand Prix Węgier, ponieważ po wyścigu delegat techniczny FIA nie był w stanie pobrać wymaganego litra paliwa z jego samochodu do przeprowadzenia kontroli technicznej.

Niemiec zaliczył świetny wyścig na torze Hungaroring. Po starcie z 10. pola uniknął on chaosu w pierwszym zakręcie i znalazł się za Estebanem Oconem, który objął prowadzenie po tym, jak po restarcie po czerwonej fladze Lewis Hamilton jako jedyny nie zjechał na zmianę opon na slicki. Vettel przez cały wyścig trzymał się blisko Ocona, lecz dłuższy pit stop na zmianę opon na twarde w dalszej części rywalizacji nie pozwolił na pokonanie kierowcy Alpine, który odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 1. Sam Vettel po raz drugi w tym sezonie stanął na podium.

Tuż po przekroczeniu linii mety, Vettel otrzymał polecenie, aby zatrzymać samochód na poboczu. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy ilość paliwa w zbiorniku jest niska. Zgodnie z regulaminem technicznym, po wyścigu w baku musi znajdować się co najmniej litr paliwa, które zostaje następnie przebadane pod kątem zgodności technicznej i chemicznej z wytycznymi FIA.

Okazało się jednak, że delegat techniczny FIA był w stanie pobrać tylko 0,3 litra próbki paliwa, co jest naruszeniem regulaminu. Z tego względu sędziowie skreślili Niemca z wyników GP Węgier.

„Po wyścigu nie było możliwe pobranie próbki litra paliwa z samochodu Vettela. Zespół otrzymał wiele prób na zebranie wymaganej ilości ze zbiornika, jednak możliwe było uzyskanie tylko 0,3 litra. Podczas przesłuchania w obecności delegata technicznego FIA i dyrektora technicznego FIA, szef zespołu Aston Martin oświadczył, że musi być co najmniej 1,44 litra w zbiorniku, jednak uzyskanie takiej ilości nie było możliwe. Wartość ta jest ustalana przy pomocy modelu przepływomierza lub wtryskiwacza” – czytamy w decyzji sędziów.

„W wyniku zaistniałej sytuacji, samochód 5 nie spełnia wymagań Artykułu 6.6 Regulaminu Technicznego FIA. Zgodnie z Artykułem 6.6.2, uczestnicy muszą upewnić się, że 1 litr paliwa powinien być możliwy do pobrania w dowolnym momencie. Zastosowano właściwą procedurę, lecz niemożliwe było pobranie litra paliwa. Sędziowie zdecydowali się zastosować standardową karę w przypadku przewinień technicznych. W związku z tym wzięto pod uwagę, że stwierdzenie, iż nie uzyskano przewagi wydajnościowej, nie stanowi linii obrony”.

W wyniku kary Vettela, Lewis Hamilton przesunął się na drugie, a Carlos Sainz Jr na trzecie miejsce. Czwarta lokata przypadła Alonso, a na piątym miejscu klasyfikowany został Pierre Gasly. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Yuki Tsunoda, Nicholas Latifi, George Russell, Max Verstappen i Kimi Räikkönen.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league