Norris przesunięty na starcie Grand Prix Azerbejdżanu

Lando Norris zajął szóste miejsce w kwalifikacjach Formuły 1 na torze ulicznym w Baku, lecz do niedzielnego wyścigu przystąpi z dziewiątego pola na starcie. Kierowca McLarena otrzymał bowiem karę za nieprawidłowe zachowanie podczas czerwonej flagi.

Gdy sesja Q1 została przerwana po wypadku Antonio Giovinazziego, Norris nie zjechał do boksów przy pierwszej możliwej okazji, lecz przejechał jeszcze jedno okrążenie, co stanowi bezsprzeczne złamanie przepisów. Brytyjczyk został w związku z tym przesunięty o trzy pozycje na starcie oraz otrzymał trzy punkty karne.

Sędziowie w swoim wyjaśnieniu stwierdzili, że prawidłową karą dla tego typu przewinienia jest cofnięcie o pięć pozycji na starcie. Wzięli jednak pod uwagę okoliczności łagodzące – Norris znajdował się bowiem na prostej startowej i miał krótki czas na reakcję po pojawieniu się czerwonej flagi.

Kierowca McLarena zahamował i był gotowy zjechać do alei serwisowej, lecz zdecydował się najpierw zapytać zespół o prawidłową procedurę i choć otrzymał polecenie natychmiastowego zjazdu do boksów, było już na to za późno i Norris przejechał w związku z tym kolejne okrążenie.

Brytyjczyk ma na swoim koncie już osiem punktów karnych, przekraczając tym samym połowę dozwolonego limitu w 12-miesięcznym okresie.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league