Były prezydent FIA Max Mosley nie żyje. Miał 81 lat

Zmarł Max Mosley, były prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej w latach 1993-2009. Miał 81 lat.

Mosley został prezydentem FIA w 1993 i tę rolę pełnił cztery kadencje. O śmierci Brytyjczyka poinformował Bernie Ecclestone dla agencji PA.

„To jak utrata członka rodziny, jak brata. Zrobił wiele dobrych rzeczy nie tylko dla motorsportu, ale także dla całego [przemysłu] samochodowego – był bardzo dobry w upewnianiu się, że budowane samochody są bezpieczne” – powiedział Ecclestone.

Mosley w latach młodości uczęszczał na studia prawnicze, lecz później próbował swoich sił w amatorskich wyścigach samochodowych, ale również w Formule 2. Kask odłożył na półkę w 1969 roku i stał się współzałożycielem słynnej marki samochodów wyścigowych, March Engineering. Następnie pełnił rolę doradczą w FOCA, Stowarzyszeniu Konstruktorów Formuły 1, a także pomógł w sformułowaniu pierwszego porozumienia Concorde, na której opiera się obecna Formuła 1.

W 1986 roku został wybrany prezesem komisji producentów FISA, a 5 lat później został prezydentem FISA. Następnie dokonano restrukturyzacji organów zarządzających w sportach motorowych, w wyniku której znana obecnie FIA objęła kontrolę nad sektorem samochodowym i wyścigami. Mosley został jej prezydentem w 1993 roku po odejściu Jeana-Marie Balestre’a.

Mosley w trakcie pełnienia swojej roli naciskał na poprawę bezpieczeństwa, zwłaszcza po śmiertelnym wypadku Ayrtona Senny w Grand Prix San Marino 1994. Przyczynił się do znacznego ulepszenia testów zderzeniowych, a także wprowadzenia systemu HANS.

Wokół osoby Mosleya było jednak kilka kontrowersji. To on naciskał na przeprowadzenie niechlubnego wyścigu o GP Stanów Zjednoczonych 2005, z którego wycofały się wszystkie zespoły na oponach Michelin. Największy miał jednak miejsce w 2008 roku, kiedy to gazeta News of the World poinformowała o seks skandalu. Mosley co prawda wygrał sprawę w sądzie w związku z naruszeniem prywatności, a także otrzymał wotum zaufania FIA, jednak finalnie nie zdecydował się ubiegać się o reelekcję w 2009 roku.

W najbliższej przyszłości ma zostać opublikowany nowy film dokumentalny na jego temat zatytułowany „Mosley”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league