Formuła 1 przesuwa pierwszy termin na podpisanie umowy handlowej

Formuła 1 poinformowała o przesunięciu pierwszego z dwóch terminów na podpisanie z zespołami umowy handlowej, która będzie obowiązywała od przyszłego roku.

Pierwotnie zakładano, że te zespoły, które podpiszą umowę do pierwszego terminu, tj. 12 sierpnia, mają otrzymać bonus. W ten dzień władze sportu potwierdziły jednak, że ta data została przesunięta do przodu o 6 dni, aby umożliwić przeprowadzenie dodatkowych rozmów.

„Otrzymaliśmy kilka końcowych, drobnych uwag prawnych, które są rozważane, więc termin wcześniejszego podpisania został przesunięty na 18 sierpnia” – czytamy w oświadczeniu F1.

Ostateczny termin, który został ustalony na koniec tego miesiąca, pozostaje nienaruszony.

Przyczyną przesunięcia pierwszego terminu najprawdopodobniej są uwagi części zespołów niezadowolonych głównie ze sposobu przyznawania nagród. Brak chęci podpisania umowy handlowej w pierwszym terminie wyraźnie zgłosił Mercedes. Szef tego zespołu stwierdził w niedzielę, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych ustaleń i nie przewiduje problemów spowodowanych przesuwaniem terminu.

„Formuła 1 chce to osiągnąć, żeby dalej nie przeciągać sprawy. Ustalono termin i dano jasno do zrozumienia, że musimy się dogadać i podpisać Porozumienie Concorde. Nie sądzę, że będzie to problem, gdy ktoś nie dotrzyma terminu 12 sierpnia lub duże zespoły będą potrzebowały więcej czasu” – powiedział Wolff.

„To jest wzajemna relacja – oni potrzebują zespołów, a my silnego właściciela praw handlowym. Wiem, dlaczego nałożyli termin, aby wszyscy zareagowali i odniesiono w tym spory sukces. Nie sprowadzałbym tego do dwóch dni lub kilku tygodni. To kwestia uzyskania zapewnień, poparcia i zaangażowania zespołów, aby przejść do następnego kroku i szybko to ustalić”.

Nowa umowa handlowa zakłada obcięcie ogromnych premii wypłacanym dużym zespołom. W ubiegłym roku Ferrari otrzymało dodatkowych 110 mln dolarów, Mercedes i Red Bull ponad 70 mln dolarów, McLaren 30 mln dolarów, a Williams – 10 mln dolarów. Po zmianie Ferrari otrzyma 40 mln dolarów na swoje zaangażowanie w sporcie. Ponadto producenci silników mają otrzymać po 10 mln dolarów za wsparcie w rozwój Formuły 1.

Swoją gotowość do podpisania umowy handlowej już wcześniej zgłaszały Ferrari, McLaren i Williams. Umowa ta ma obowiązywać w latach 2021-25.

Źródło: bbc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league