FIA potwierdza niższy limit wydatków i «budżet aerodynamiczny» w F1

FIA zaakceptowała nowe, zmniejszone limity wydatków dla zespołów Formuły 1, jak również dostosowywalny budżet aerodynamiczny po środowym głosowaniu Światowej Rady Sportów Motorowych.

Limit wydatków już wcześniej został przyjęty przez zespoły oraz organ zarządzający Formuły 1, jednak po głosowaniu pierwotna kwota 175 mln dolarów na rok została zmniejszona do 145 mln dolarów, zaś na kolejne sezony przewidziano jeszcze większe restrykcje.

Zmniejszony limit wydatków został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa, który opóźnił początek tegorocznego sezonu F1, a to z kolei poważnie wpłynęło na stan finansowy poszczególnych zespołów.

To nie jedyna zmiana zaaprobowana przez WMSC. Dodatkowo przegłosowano tak zwany budżet aerodynamiczny, który będzie obowiązywał od 2021 roku. Zgodnie z nim, jeśli dany zespół ukończył mistrzostwa na niższej pozycji w klasyfikacji, wówczas ma do dyspozycji więcej czasu w tunelu aerodynamicznym, aby przygotować samochód na następny sezon. Taki ruch ma pozwolić na zmniejszenie różnic pomiędzy poszczególnymi ekipami.

Ponadto FIA zatwierdziła także wprowadzenie środka ograniczającego docisk w przyszłorocznych samochodach. Ze względu na to, że kluczowe elementy pojazdu, takie jak podwozie i zawieszenie, pozostaną niezmienione w latach 2020-21, dzięki nowym przepisom zespoły będą musiały przyciąć część podłogi, aby zmniejszyć ilość tworzonego docisku, tak aby nie była potrzebna nowa mieszanka opon. Z kolei od 2022 roku Formuła 1 przejdzie na opony 18-calowe wraz z innymi przepisami technicznymi.

Źródło: formula1.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league