Sebastian Vettel opuści Ferrari po sezonie 2020

Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 Sebastian Vettel opuści szeregi Ferrari po sezonie 2020, po tym jak obie strony zdecydowały się nie przedłużać obecnego kontraktu. Niemiec reprezentuje barwy włoskiej ekipy od 2015 roku.

„To decyzja podjęta wspólnie przez nas oraz Sebastiana i uważamy, że jest najlepsza dla obu stron” – powiedział szef zespołu Mattia Binotto. „Nie była to łatwa decyzja, biorąc pod uwagę wartość Sebastiana jako kierowcy oraz człowieka. Nie było jednego konkretnego powodu, poza przekonaniem z obu stron, że pora pójść w swoje strony, aby osiągnąć zakładane cele”.

Mając 14 zwycięstw na swoim koncie, Vettel jest trzecim najskuteczniejszym kierowcą w historii Ferrari. Niemiec w tym czasie trzykrotnie stawał na podium klasyfikacji generalnej i zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich kierowców włoskiej ekipy, co jest jednak uwarunkowane zmieniającym się systemem punktacji.

Vettel dodał: „Moja współpraca z Ferrari zakończy się po sezonie 2020. Aby osiągać najlepsze możliwe wyniki, niezbędne jest to, aby wszyscy pracowali w pełnej harmonii. Wraz z zespołem zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma odwzajemnionego pragnienia, aby pozostać razem na dłużej”.

Niemiec uciął spekulacje, jakoby wartość nowego kontraktu była decydująca: „Kwestie finansowe nie miały wpływu na tę wspólną decyzję. Nie kieruję się tym przy podejmowaniu pewnych decyzji i nigdy nie będę. Wydarzenia z ostatnich miesięcy sprawiły, że wielu z nas przemyślało swoje życiowe priorytety. Trzeba użyć wyobraźni i dostosować się do nowej sytuacji. Sam poświęcę trochę czasu, żeby zastanowić się na tym, co naprawdę się dla mnie liczy”.

Vettel utrzymuje, że pozostaje w dobrych relacjach z zespołem: „Ferrari zajmuje szczególne miejsce w Formule 1 i życzę im wszelkich sukcesów, na które zasługują. Na koniec, chciałbym podziękować całej rodzinie Ferrari oraz fanom na całym świecie za wsparcie, jakie okazali mi przez lata. Moim celem na teraz jest zakończyć przygodę z Ferrari, dodając kolejne piękne chwile do tych, które już przeżyliśmy”.

Źródło: ferrari.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league