FIA: Nie mogliśmy udowodnić, że Ferrari łamało przepisy

Międzynarodowa Federacja Samochodowa opublikowała oświadczenie w sprawie dochodzenia przeprowadzonego przeciwko Ferrari oraz ich ubiegłorocznego układu napędowego Formuły 1. Jest to bezpośrednia odpowiedź na środowy list siedmiu zespołów, które domagały się wyjaśnienia poufnego porozumienia zawartego pomiędzy federacją, a włoskim producentem.

„FIA przeprowadziła wnikliwą analizę techniczną układu napędowego Ferrari i ma takie prawo wobec wszystkich rywalizujących w Formule 1” – czytamy w oświadczeniu. „Dochodzenie podjęte w trakcie sezonu 2019 wzbudziło wątpliwości, czy układ napędowy Ferrari przez cały czas pracował wewnątrz parametrów ustalonych przez przepisy. Ferrari wypierało się zarzutów i zapewniało o zgodności z przepisami”.

„FIA nie była w pełni usatysfakcjonowana, ale zadecydowała, że dalsze działania mogą nie przynieść rozstrzygającego wyniku, ze względu na stopień skomplikowania sprawy i brak możliwości uzyskania niezbitych dowodów naruszenia przepisów”.

„Aby uniknąć konsekwencji długo ciągnącego się sporu oraz braku pewności co do jego wyniku, a także działając w najlepszym interesie mistrzostw oraz udziałowców, FIA skorzystała z artykułu 4 Regulaminu Dyscyplinarnego i Sądowniczego, aby zakończyć sprawę za porozumieniem stron”.

„Tego typu porozumienie jest środkiem prawnym niezbędnym w każdym systemie dyscyplinarnym i jest wykorzystywane przez wiele instytucji publicznych oraz federacji sportowych, w celu rozwiązywania sporów. Poufność warunków porozumienia wynika z treści artykułu 4 RDS”.

„FIA podejmie wszelkie niezbędne działania, aby chronić sport oraz swoją rolę i reputację jako ciała zarządzającego Formuły 1”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league