Ricciardo wykluczony z kwalifikacji GP Singapuru

Daniel Ricciardo został wykluczony z wyników dzisiejszych kwalifikacji do wyścigu o Grand Prix Singapuru za to, że jego samochód podczas pierwszej części sobotniej czasówki przekroczył dopuszczalną moc MGU-K, która wynosi 120 kW.

Ricciardo pierwotnie zakwalifikował się na ósmym miejscu, pokonując swojego zespołowego kolegę z Renault Nico Hülkenberga. Po czasówce FIA wydała jednak komunikat informujący o tym, że MGU-K w samochodzie Australijczyka podczas Q1 przekroczyło dopuszczalny limit mocy, który wynosi 120 kW. Jest to złamanie Artykułu 5.2.2 tegorocznego regulaminu technicznego Formuły 1 informującego o miejscach, w którym dokonywany jest pomiar oraz monitorowanie mocy systemów, w tym MGU-K.

Sędziowie po otrzymaniu raportu od dyrektora technicznego FIA Jo Bauera stwierdzili jednoznacznie, że doszło do złamania przepisów technicznych, ponieważ regulamin wyraźnie reguluje metodę pomiaru i wyznacza limity w taki sposób, aby zespoły musiały się do nich dostosować. Zaznaczono, że Renault nie podważało faktu, iż samochód Ricciardo przekroczył omawiany limit mocy MGU-K.

„Obrona zespołu opierała się na dwóch punktach. Po pierwsze, nadwyżka mocy była mała i nie oferowała wymiernych korzyści. Po drugie, nadmiar wystąpił podczas drugiego najszybszego okrążenia w Q1. Zespół wyjaśnił sędziom, w jaki sposób ich zdaniem mogło dojść do przekroczenia limitu, jednak sędziowie uznali, że ta informacja jest poufna wewnątrz zespołu i nie ma związku z decyzją” – czytamy w oświadczeniu sędziów.

„Niezależnie od argumentów zespołu, sędziowie wzięli pod uwagę bardzo jasne brzmienie Artykułu 1.2.2 Międzynarodowego Kodeksu Sportowego, które stwierdza: Jeżeli okaże się, że pojazd nie jest zgodny z obowiązującymi przepisami technicznymi, nie ma podstaw, by twierdzić, że nie zyskano na tym przewagi wydajności. Podejmując tę decyzję sędziowie odnieśli się do wieloletnich precedensów dotyczących naruszeń technicznych, przez co konsekwentną karą jest dyskwalifikacja, która nie bierze pod uwagę, czy lub kiedy zyskano przewagę. Zasada ta została bardzo wyraźnie podkreślona przez Międzynarodowy Sąd Apelacyjny”.

W wyniku tego Ricciardo najprawdopodobniej wystartuje z końca stawki do wyścigu o Grand Prix Singapuru, tracąc wywalczone ósme miejsce, które przejmie jego zespołowy kolega Hülkenberg. Na dziewiątą lokatę awansuje Lando Norris, a z dziesiątego pola ruszy Sergio Pérez.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze