Format weekendu wyścigowego zmieni się w 2021 roku

Jak informuje Auto Motor und Sport, zespoły Formuły 1 otrzymały od FIA kopię przepisów na sezon 2021. Jedną ze zmian będzie skrócenie weekendu wyścigowego o jeden dzień, choć ilość czasu spędzonego na torze pozostanie taka sama.

Aby umożliwić dodanie większej ilości wyścigów do kalendarza, format weekendu musiał zostać poddany modyfikacjom. Czwartkowe badanie techniczne oraz konferencja prasowa zostaną przesunięte na piątkowy poranek, natomiast sesje treningowe będą odbywać się dwie godziny później niż dotychczas – pierwszy trening rozpocznie się o godzinie 13, a drugi o 17.

Bardziej kompaktowy format weekendu skłonił pomysłodawców regulaminu do wprowadzenia zmian w regułach parku zamkniętego – samochody, które przejdą badanie techniczne w piątkowy poranek będą musiały przystąpić do wyścigu w takiej samej specyfikacji. Dozwolone będzie testowanie nowych części podczas sesji treningowych, lecz będą musiały zostać zdemontowane przed trzecim treningiem.

Nieoficjalnie mówi się, że ten zapis budzi kontrowersje wśród zespołów, bowiem uniemożliwi porównywanie np. różnych specyfikacji skrzydeł w celu wyboru ustawień na wyścig. W czwartek na torze w Montrealu odbyło się spotkanie szefów ekip z FIA, na którym omówione zostały propozycje zmian. Federacja chce, aby regulamin został ukończony do 14 czerwca, natomiast termin głosowania Światowej Rady Sportów Motorowych upływa z końcem miesiąca.

Źródło: auto-motor-und-sport.de

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league