Włodarze nadchodzące Grand Prix Hiszpanii poinformowali, że cały wyścigowy weekend będzie poświęcony pamięci Rolanda Ratzenbergera oraz Ayrtona Senny.

Podczas poniedziałkowego spotkania dziennikarzy z włodarzami wyścigu poinformowano, że (prawdopodobnie ostatni wyścig na torze Circuit de Barcelona Catalunya – w sezonie 2020 miejsce hiszpańskiego obiektu ma zająć holenderskie Zandvoort) będzie hołdem dla obu kierowców, którzy zginęli w 1994 roku na torze Imola. W tym roku wypada 25. rocznica tego tragicznego weekendu.

«Hołd, który nigdy nie miał miejsca» – pod taką nazwą organizatorzy wyścigu chcą upamiętnić tragicznie zmarłych kierowców. Dlatego też stworzono okolicznościową flagę, która zostanie wręczona zwycięzcy wyścigu, a kibice otrzymają mniejsze wersje, aby wymachiwać nimi na trybunach. W czasie weekendu w social mediach będzie używany również specjalny hasztag #thetributethatneverhappened.

Wspomniana flaga składa się z połówek flag narodowych Brazylii i Austrii. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć, że w samochodzie Senny znaleziono flagę Austrii, którą Brazylijczyk chciał uhonorować po wyścigu zmarłego dzień wcześniej kolegę.

Cała uroczystość rozpocznie się 8 maja, w Palau Robert w Barcelonie, gdzie zostanie wystawiona figura Ayrtona Senny autorstwa Paula Oza. 160-kilogramowa brązowa rzeźba naturalnych rozmiarów pojawi się dzień później na torze, w strefie kibica za główną trybuną. Dodatkowo, zostanie otwarta wystawa składająca się z 15 historycznych samochodów F1.

Organizatorzy ujawnili również, że w piątek, graficiarz Axe Colours rozpocznie prace nad muralem przedstawiającym wizerunek Senny. W niedzielę, na kilka minut przed startem wyścigu, na prostej startowej odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia. Punktem kulminacyjnym będzie «ludzka wieża», którą utworzą artyści ze stowarzyszenia kulturalno-sportowego Castellers de Vilafranca. Dodatkowo wystąpi grupa tancerzy, która odda hołd Sennie.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Circuit de Barcelona-Catalunya

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race