Firma Pirelli nadal będzie wyłącznym dostawcą ogumienia w Formule 1 przez kolejne 5 lat, wygrywając odpowiadający temu przetarg na lata 2020-23.

Włoski producent dostarczał opony do F1 od sezonu 2011, jednak tym razem musiał zmierzyć się z Hankookiem, który również ubiegał się o przygotowywanie ogumienia. Nowe porozumienie było skomplikowane zmianą przepisów technicznych w sezonie 2021, kiedy w Formule 1 samochody będą wyposażone w 18-calowe opony. Oznaczałoby to, że nowy dostawca musiałby na jeden sezon specjalnie przygotować ogumienie o starej specyfikacji, a następnie powtórzyć cały proces przygotowawczy na kolejne mistrzostwa od 2021 roku.

„Pirelli było ważnym i cenionym partnerem Formuły 1 od 2011 roku. Są liderami w dostarczaniu innowacyjnych możliwości w swojej branży. To marka premium, wyraźny światowy lider w sportach motorowych, a nasza dalsza współpraca z nimi jest dowodem na to, że pragniemy zrównać F1 z najlepszymi w motorsporcie i nie tylko. Cieszymy się, że osiągnęliśmy porozumienie, które gwarantuje długoterminową i stabilną przyszłość tak istotnej części Formuły 1” – powiedział prezes i CEO Formuły 1 Chase Carey.

Wiceprezes oraz dyrektor generalny Pirelli Marco Tronchetti Provera stwierdził z kolei, że Formuła 1 jest idealnym miejscem dla włoskiego producenta dla dalszego rozwoju ogumienia.

„Przedłużenie przez Pirelli współpracy z Formułą 1 do 2023 roku jest świetną wiadomością. Nowa umowa poszerza naszą obecność do ogólnej liczby 13 sezonów w nowej erze, przy czym Pirelli było również obecne w 1950 roku, kiedy zainaugurowano mistrzostwa świata. Formuła 1 jest i pozostanie na szczycie zmotoryzowanej konkurencji – to idealne środowisko dla Pirelli, które zawsze podkreślało motorsport jako najbardziej zaawansowane laboratorium badań technologicznych i rozwoju” – tłumaczył Tronchetti Provera.

Prezydent FIA Jean Todt podkreślił, że rola dostawcy opon do Formuły 1 jest trudna, ale bardzo ważna dla tego sportu.

„Jestem zadowolony, że Pirelli zostało wyznaczone jako oficjalny dostawca do mistrzostw świata Formuły 1 na kolejny okres. Pozwoli to nam wszystkim cieszyć się doświadczeniem zebranym od 2011 roku. Wiemy, jak ważna i trudna jest rola dostawcy opon, szczególnie w Formule 1” – mówił Todt.

Źródło: formula1.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race