Zespół Williams poinformował o tym, że Robert Kubica będzie ich kierowcą wyścigowym w sezonie 2019 Formuły 1. Polak będzie partnerem lidera klasyfikacji generalnej Formuły 2 George’a Russella.

Kubica ma już za sobą epizod w F1 – po wygraniu Formuły Renault 3.5 w 2005 roku, został kierowcą rezerwowym zespołu BMW Sauber i jeszcze w trakcie sezonu 2006 zaliczył swój wyścigowy debiut. Wraz z zespołem niemieckiego producenta odniósł swoje jedyne zwycięstwo na torze w Montrealu, a po zakończeniu programu przeniósł się do Renault.

Jego kariera uległa nagłemu zatrzymaniu, kiedy na początku 2011 roku wypadek w rajdzie Ronde di Andora spowodował kontuzję, po której odszedł ze sportu na dwa lata. Kubica powrócił do rajdów w 2013 roku, a jego największym osiągnięciem był triumf w klasyfikacji generalnej cyklu WRC-2. Wystartował też gościnnie w kilku wyścigach i miał przejechać pełny sezon 2017 Długodystansowych Mistrzostw Świata, lecz plany porzucono jeszcze przed pierwszą rundą.

Tego samego roku Polak rozpoczął starania o powrót do Formuły 1, najpierw testując z zespołem Renault, a następnie walcząc o fotel wyścigowy w zespole Williams. Pomimo nieudanej próby, związał się z brytyjską ekipą jako kierowca rezerwowy i otrzyma swoją szansę w przyszłym sezonie.

Sugeruje się, że decyzja w tej sprawie zapadła we wtorek, po tym jak koncern paliwowy Orlen zatwierdził niezbędny w tej sytuacji program sponsorski. Innymi kandydatami do miejsca w przyszłorocznej stawce byli m.in. wspieramy przez Mercedesa-AMG Esteban Ocon, obecny kierowca Siergiej Sirotkin oraz starający się o powrót do serii Esteban Gutierrez.

W swoich dotychczasowych 76 startach w Formule 1, Kubica odniósł jedno zwycięstwo, raz zdobywał pole position oraz 12 razy stawał na podium, a jego najlepszym wynikiem w klasyfikacji generalnej było czwarte miejsce na koniec sezonu 2008.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race