Trybunał Apelacyjny FIA podtrzymał decyzję o wykluczeniu Romaina Grosjeana z tegorocznego Grand Prix Włoch Formuły 1 ze względu na jazdę samochodem niezgodnym z regulaminem technicznym. Protest wobec kierowcy amerykańskiej ekipy został złożony przez ekipę Renault.

„Oczywiście jesteśmy rozczarowani przegraną apelacją” – skomentował decyzję szef zespołu Haas Günther Steiner. „Po prostu przechodzimy nad tym do porządku dziennego i skupiamy się na ostatnich dwóch wyścigach, gdzie będziemy kontynuować walkę o punkty i zakończymy nasz najlepszy jak dotąd sezon w Formule 1”.

Spór dotyczył artykułu 3.7.1.d przepisów technicznych, który mówi o tym, że przednie końcówki elementów podłogi znajdujące się na płaszczyźnie referencyjnej (najniższa płaszczyzna samochodu, nie licząc bloku ściernego) muszą posiadać zaokrąglenia o średnicy 50 mm (+/- 2 mm).

Zespół domagał się wyjaśnienia przepisów, które nastąpiło w formie dyrektywy technicznej TD/033-18, opublikowanej 25 lipca – ponad cztery tygodnie przed wyścigiem. Znalazł się w niej zapis mówiący o konieczności modyfikacji samochodu, w celu uniknięcia możliwego protestu ze strony rywali. Haas argumentował, że okres przerwy wakacyjnej i związanego z tym zamknięcia fabryk uniemożliwił wykonanie nowych części na czas.

W oświadczeniu Trybunału poinformowano jedynie o podjętym werdykcie, podtrzymującym decyzję o wykluczeniu Grosjeana z wyników Grand Prix Włoch. Uzasadnienie ma zostać opublikowane w późniejszym czasie.

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race