Esteban Ocon utracił ósme miejsce wywalczone w niedzielnym wyścigu o Grand Prix Stanów Zjednoczonych Formuły 1, z powodu przekroczenia maksymalnego przepływu paliwa w trakcie wyścigu.

Jednym z wymogów stawianych przez regulamin techniczny jest maksymalne zużycie paliwa, które jest określone poprzez dwa parametry – łączna ilość zużytego paliwa w trakcie wyścigu oraz tempo,  w jakim jest wykorzystywane. Maksymalny przepływ określono na 100 kg/h, aby zapobiec uzyskiwaniu nadmiernej mocy przez jednostki spalinowe.

Przepływ paliwa jest monitorowany w czasie rzeczywistym, stąd było wiadomo, że w samochodzie Ocona doszło do przekroczenia limitu podczas pierwszego okrążenia. Po zakończeniu wyścigu dokonano odczytów danych telemetrycznych, co potwierdziło te przypuszczenia.

Jazda samochodem, który nie spełnia wymogów regulaminu wiąże się z automatyczną dyskwalifikacją. Nie jest to pierwszy taki przypadek – najbardziej znany incydent miał miejsce w 2014 roku, kiedy to Daniel Ricciardo utracił podium w swoim domowym wyścigu o Grand Prix Australii.

Po usunięciu Ocona z wyników, swój dorobek punktowy powiększyli Kevin Magnussen, Sergio Pérez oraz Brendon Hartley.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race