53 tysiące kilometrów podczas prologu WEC

53 tysiące kilometrów podczas prologu WEC fiawec.com

We francuskim Le Castellet zakończył się 30-godzinny test przed sezonem 2018/2019 Długodystansowych Mistrzostw Świata. 35 zgłoszonych samochodów pokonało łącznie 9836 okrążeń.

Na czele tabeli z czasami znalazły się oba prototypy Toyoty, a najlepszym wynikiem 1:32,662 popisał się Mike Conway w aucie #8. Rezultaty uzyskane przez japońskiego producenta nie są jednak miarodajne, bowiem zostały uzyskane po zdjęciu ograniczeń nałożonych przez tabelę Equivalence of Technology. Jak poinformował zespół, miało to na celu zbadanie możliwości układu chłodzenia. Toyota pokonała również imponujące 1002 okrążenia.

Gdyby zignorować czasy uzyskane w ten sposób rezultaty, klasyfikacja przedstawiałaby się inaczej – na jej czele znajdowałby się Witalij Pietrow z czasem 1:37,034, uzyskanym za kierownicą prototypu BR1, z kolei najlepszym wynikiem Toyoty byłoby 1:38,142. Zaledwie jedną setną sekundy do Pietrowa stracił André Lotterer w jedynym obecnym podczas testów Rebellionie R13. Zmodernizowany prototyp CLM uzyskał najlepszy wynik 1:37,795, z kolei Ginetta zapisała na swoim koncie wynik 1:38,156.

W klasie LMP2 najlepszy czas 1:40,771 uzyskał Pastor Maldonado za kierownicą prototypu Oreca zespołu Dragonspeed.

Najszybszym kierowcą w klasie GTE Pro był Gianmaria Bruni za kierownicą Porsche #91. Włoch uzyskał wynik 1:51,332, pokonując o pół sekundy swojego zespołowego kolegę Kevina Estre. Dwa kolejne miejsca zajęli reprezentanci Forda.

Ze stratą niecałych dwóch sekund do liderów testy zakończył zespół Ferrari, z nowym modelem 488 GTE Evo. O ile samochód #71 zakończył prolog bez żadnych problemów, załoga #51 musiała przedwcześnie opuścić tor, po tym jak doszło do zapalenia sią paliwa.

Swój europejski debiut zaliczył nowy pojazd marki BMW – model M8 GTE, który przejechał łącznie 518 okrążeń. Po raz pierwszy podczas oficjalnej sesji widziany był z kolei nowy Aston Martin Vantage AMR, którego kierowcy przejechali imponujące 1087 kółek.

W klasie GTE Am cztery pierwsze pozycje zajęły załogi startujące samochodami Porsche.

Wyniki testów

Źródło: fiawec.com, fiawec.com

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka