Aston Martin zaprezentował nowy samochód GTE

Aston Martin zaprezentował nowy samochód GTE Aston Martin

Aston Martin zaprezentował dziś w Londynie kolejną generację swojego udanego modelu Vantage GTE, który wywalczył w tym roku zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans oraz zdobył dla swoich kierowców tytuł w klasie GTE Am Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Nowy samochód wyścigowy zaprezentowano jednocześnie z modelem drogowym, który stanowił dla niego bazę. W porównaniu z wersją cywilną, Vantage GTE cechuje się zoptymalizowanym układem napędowym, podwoziem i aerodynamiką. Wszystkie prace wykonano w fabryce Aston Martina w Banbury, a nad projektem czuwał dyrektor techniczny i twórca poprzedniej generacji maszyny Dan Sayers.

„Projektowanie i rozwój nowego samochodu był niezwykle satysfakcjonujący” – powiedział. „Ściśle współpracowaliśmy z oddziałem w Gaydon w celu równoczesnej pracy nad samochodem drogowym i wyścigowym. Przywiązanie do szczegółów było priorytetem na każdym etapie i dokonaliśmy znaczących postępów w każdej dziedzinie. Do chwili uruchomienia produkcji staraliśmy się optymalizować nasz projekt, co przyniosło oczekiwane rezultaty podczas testów. Ten projekt był jednym z najbardziej intensywnych ale również najbardziej satysfakcjonujących w mojej karierze”.

Program testów nowego pojazdu jest już w zaawansowanej fazie – zespół zdążył pokonać już 13 tysięcy próbnych kilometrów, w tym podczas 30-godzinnego testu długodystansowego w hiszpańskiej Navarrze. Samochód został też sprawdzony na wymagającej nawierzchni toru Sebring.

Producent zapewnia, że nowy model będzie łatwiejszy w prowadzeniu, co powinno przełożyć się na zainteresowanie ze strony zawodników klasy GTE Am. Sercem maszyny jest 4-litrowy silnik V8 turbo od Mercedesa-AMG, którego optymalizacją pod kątem wyścigowym zajął się oddział Aston Martin Racing.

Brytyjski zespół nawiązał współpracę z kilkoma nowymi partnerami – za układ hamulcowy odpowiada Alcon, a zawieszenie przygotowało Öhlins. Po krótkim okresie korzystania z opon Dunlop, zdecydowano się na powrót na Micheliny.

Przy okazji prezentacji nowego auta, Aston Martin ogłosił, że w zespole pozostaną tegoroczni zwycięzcy 24h Le Mans Darren Turner i Johnny Adam oraz ubiegłoroczni mistrzowie GTE Pro Nicki Thiim i Marco Sørensen. Zespół pozyskał także kierowcę Formuły E Alexa Lynna.

Zgodnie z przepisami WEC, nowy samochód będzie mógł być wykorzystywany w swoim pierwszym sezonie wyłącznie w klasie GTE Pro. Vantage GTE poprzedniej generacji odniósł 37 zwycięstw, w tym dwa w wyścigu 24h Le Mans.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Aston Martin

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka