Toyota zwleka z decyzją o pozostaniu w WEC

Toyota zwleka z decyzją o pozostaniu w WEC Toyota Motorsport GmbH

Wciąż nie są znane wszystkie szczegóły rywalizacji w „super sezonie” 2018/2019 Długodystansowych Mistrzostw Świata. Spowodowało to odroczenie decyzji o pozostaniu w klasie LMP1 przez Toyotę, która początkowo miała ogłosić swoje plany w miniony weekend na torze Fuji.

Niezdecydowanie organizatorów co do przyszłości czołowej klasy w wyścigach długodystansowych jest nie na rękę producentom – kilka tygodni temu Peugeot poinformowało o rezygnacji z zamiaru powrotu do LMP1 w 2020 roku, a jednym z powodów takiej decyzji była niepewność wobec kilku punktów regulaminu, które znacząco wpływały na koszty programu.

Toyota również czeka na opublikowanie przepisów, lecz japońskiego producenta interesują regulacje sportowe na przyszły sezon, a dokładniej wyrównanie osiągów prototypów LMP1 o napędach hybrydowym i konwencjonalnym.

ACO rozważa bowiem umożliwienie prywatnym ekipom uzyskiwania takich samych czasów okrążeń, co fabryczny zespół Toyoty. W ten sposób przewaga układu hybrydowego zostałaby ograniczona jedynie do mniejszego zużycia paliwa.

Toyota jest zwolennikiem tego pomysłu, bowiem nie widzi wartości marketingowej w wygrywaniu każdego wyścigu z przewagą wielu okrążeń nad najbliższymi rywalami. Decyzja w tej sprawie nie została jednak podjęta, w związku z czym Toyota wciąż nie wie, czy weźmie udział w kolejnym sezonie WEC.

„W tym momencie przepisy na przyszły rok oraz kolejne są niejasne, dlatego nie ma sensu przyspieszać podjęcie decyzji i opierać ją o przypuszczenia” – stwierdził dyrektor techniczny Pascal Vasselon. „Póki co postępujemy tak, jakbyśmy zostawali, ale w każdej chwili łatwo będzie powiedzieć nie i się wycofać”.

Dyrektor ds. sportowych ACO Vincent Beaumesnil zapowiedział, że potrzebne przepisy zostaną opublikowane w przeciągu kilku dni. Jedną z kwestii opóźniających ich pojawienie się jest kwestia wielkości zbiorników paliwa – auta fabryczne mają zapewnioną przewagę jednego okrążenia toru Le Mans na jednym baku wobec pojazdów benzynowych, lecz po zwiększeniu mocy tych drugich, ta kwestia będzie wymagała ponownego zbalansowania.

Źródło: motorsport.com

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka