Hartley najszybszy w kwalifikacjach do 6h Portimão

Brendon Hartley wywalczył dla Toyoty #8 pole position w kwalifikacjach do 6-godzinnego wyścigu WEC na portugalskim torze Algarve. Pokonał on zespołowego kolegę z siostrzanej #7, Kamui Kobayashiego, o prawie 0,3 sekundy.

Hartley na swojej najszybszej próbie wykręcił 1:30,171 w porównaniu do 1:30,444 Kobayashiego, zapewniając Toyocie pierwsze pole position w tym sezonie.

Tym razem japoński zespół miał zdecydowaną przewagę nad Ferrari, które wywalczyło swoje pole position do otwierającego sezon wyścigu 1000 mil Sebring. Z kolei w Portugalii Nicklas Nielsen stracił do najszybszej Toyoty prawie półtorej sekundy. Jego próba 1:31,596 dała mu 0,4 sekundy przewagi nad zespołowym kolegą w innym Ferrari 499 LMH, Jamesem Calado, który odnotował 1:31,923.

Na piątej pozycji uplasowało się Porsche 963 #6 z Kevinem Estre na pokładzie. Jego czas 1:32,404 było o 0,1 sek. szybszym rezultatem niż Peugeota 9X8 autorstwa Nico Mullera, który przejechał okrążenie toru w Portimao w tempie 1:32,517. W drugim Porsche Frederic Makowiecki odnotował siódmy wynik, będąc nieznacznie szybszym od Richarda Westbrooka w Cadillacu.

Glickenhaus był w stanie pokonać Vanwalla, ale duet ten zamknął stawkę klasy Hypercar, która w Portugalii liczy 11 prototypów. Romain Dumas pokonał Toma Dillmanna o pół sekundy.

W LMP2 pole position wywalczył zespół Prema za sprawą okrążenia Mirko Bortolottiego. Fabryczny kierowca Lamborghini o zaledwie 0,001 sekundy pokonał Gabriea Aubry z ekipy Vector Sport. Przez pewien czas były wątpliwości, czy Prema utrzyma pole position po tym, jak zespół mógł dopuścić się przewinienia w postaci wykonywania pracy na wyłączonym obszarze alei serwisowej, tzw. fast lane. Ostatecznie jednak ekipa otrzymała jedynie grzywnę w wysokości 1000 euro.

Inter Europol Competition w kwalifikacjach uzyskał piąty czas, jednak do wyścigu wystartuje z czwartej pozycji po karze dla United Autosports #22, która dopuściła się przyblokowania Premy. Z kolei Team WRT #41 Roberta Kubicy odnotował w czasówce dziewiąty rezultat.

W GTE Am pierwsze pole startowe przypadło Benowi Keatingowi, który w samej końcówce sesji okazał się być lepszy niż Sarah Bovy z Iron Dames. Kierowca Corvette Racing na swoim ostatnim podejściu znalazł aż 0,4 sekundy, aby przeskoczyć z trzeciego miejsca na szczyt klasyfikacji swojej kategorii. Z trzeciej pozycji ruszy AF Corse dzięki okrążeniu Diego Alessiego.

6-godzinny wyścig Portimão wystartuje w niedzielę o godzinie 13:00.