Alexander Wurz wywalczył dla Toyoty pierwsze pole position w Długodystansowych Mistrzostwach Świata, przed jutrzejszym wyścigiem na torze Interlagos.

Już na początku sesji wyjechały oba samochody Audi. André Lotterer w hybrydowym Audi nie był w stanie dotrzymać tempa swojemu brazylijskiemu koledze Lucasowi di Grassi, który w ten weekend debiutuje w wyścigach prototypów za kierownicą Audi z silnikiem diesla.

Di Grassi z czasem 1:23,147 wydawał się być niezagrożonym kandydatem do pierwszego pola startowego w swoim debiucie. Pod koniec sesji jednak z garażu wyjechał Alex Wurz w Toyocie. Austriak ustanowił czas 1:22,871, z łatwością zdobywając pole position na swoim pierwszym okrążeniu, by na kolejnym poprawić czas do 1:22,363. Wszyscy czekali na odpowiedź ze strony Audi, jednak kierowcy niemieckiej marki nie pojawili się już na torze.

"Bardzo się cieszę ze zdobycia pole position", powiedział Wurz, który w ten weekend pojedzie jedynie z Nicolasem Lapierre. "Na początku naszego projektu powiedzieliśmy, że jeśli w pierwszym roku zdobędziemy pole position, będzie to spełnienie marzeń. Korzystamy z nowej technologii w samochodzie zbudowanym pod presją czasu, więc jestem bardzo zadowolony z tego rezultatu".

Wurz zadedykował pole position Sidowi Watkonsowi, delegatowi medycznemu Formuły 1, który zmarł w tym tygodniu w wieku 84 lat.

Za autami fabrycznymi uplasował się Neel Jani w Loli-Toyota zespołu Rebellion. Szwajcar był o 0,1 sekundy szybszy od Danny'ego Wattsa z zespołu Strakka.

Po zaciętej rywalizacji w klasie LMP2, pierwsze pole wywalczył Stéphane Sarrazin z zespołu Starworks, pokonując o 0,1 sekundy Johna Martina z ADR-Delta.

W klasie GTE Pro z Darren Turner wywalczył pole position dla Astona Martina z komfortową przewagą dwóch dziesiątych sekundy nad Marciem Liebem w Porsche. Trzeci był Giancarl Fisichella.

W klasie GTE Am najszybszy był Enrique Bernoldi w Ferrari z numerem 61, które w ten weekend prowadzą jedynie brazylijscy kierowcy.

Źródło: autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race