Ferrari zaprezentowało 499P na powrót do 24h Le Mans

Ferrari dokonało prezentacji swojego hybrydowego prototypu LMH oznaczonego symbolem 499P, które będzie startować w przyszłym roku w Długodystansowych Mistrzostwach Świata WEC.

W sobotni wieczór włoski producent pokazał światu swoją najnowszą konstrukcję podczas Finali Mondiali w Imoli. Ferrari 499P zostało stworzone całkowicie w Maranello i będzie pierwszą od pół wieku pojazdem włoskiej marki, który powalczy o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej 24h Le Mans.

Prototyp ten będzie napędzany 3-litrowym silnikiem V6 umieszczonym w środkowo-tylnej części pojazdu, a na przedniej osi będzie znajdować się system odzyskiwania energii dający dodatkowe 200 kW mocy, tak jak jest to sprecyzowane w regulaminie technicznym WEC. Oprócz tego na pokładzie znajdzie się magazyn energii rzędu 900V, a także siedmiobiegowa skrzynia biegów Xtrac.

Jeśli chodzi o nazwę prototypu, 499 oznacza do sumy pojemności skokowej silnika wynoszącej blisko 3000 cm3 podzielonej przez liczbę cylindrów, zaś litera P to tradycyjne oznaczenie sportowego prototypu.

W przyszłym roku w stawce WEC, w tym 24h Le Mans, pojawią się dwa prototypy 499P w klasie Hypercar. Na razie nie są znane składy kierowców.

„499 P to powrót do rywalizacji o zwycięstwo w serii WEC” – powiedział prezes Ferrari, John Elkann. „Kiedy zdecydowaliśmy się zaangażować w ten projekt, wkroczyliśmy na drogę innowacji i rozwoju, wierną naszej tradycji, która postrzega tor jako idealny teren do przesuwania granic najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych; rozwiązania, które z czasem zostaną przeniesione do naszych samochodów drogowych. Podchodzimy do tego wyzwania z pokorą, ale świadomi historii, która zaprowadziła nas do ponad 20 tytułów w wyścigach długodystansowych i dziewięciu zwycięstw w klasyfikacji generalnej 24-godzinnego wyścigu Le Mans”.

Przy okazji prezentacji prototypu Ferrari ujawniło również malowanie. Pojazd pokrywa w większości czerwony kolor z żółtymi akcentami, co może być nawiązaniem do ostatniego sportowego prototypu ekipy z Maranello, Ferrari 312PB. W przyszłym sezonie w WEC oba Ferrari 499P będą jeździć z numerami 50 i 51.

Galeria:

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze