Beaumesnil: Mieliśmy dżentelmeńską umowę

Dyrektor techniczny Automobile Club de l’Ouest Vincent Beaumesnil udzielił po konferencji prasowej i prezentacji listy uczestników 24-godzinnego wyścigu Le Mans wywiadu dla francuskiego Radia Monte Carlo na temat kolizji terminów Grand Prix Formuły 1 w Baku z długodystansowym klasykiem.

„Nie jesteśmy zadowoleni z tego, co widzimy” – powiedział na antenie. „Mieliśmy dżentelmeńską umowę, która chroniła daty przypisane 24h Le Mans, lecz nie została ona wypełniona. Później powiedziano nam, że przy dostosowaniu grafiku weekendu F1, wszystko pójdzie dobrze. To się dopiero okaże, ale zdajemy sobie sprawę, że to także nie będzie miało miejsca”.

„Niech to będzie jasne. Nie jesteśmy z tego powodu szczęśliwi i już wyraziliśmy swoje niezadowolenie na ten temat. Mamy szczerą nadzieję, że FIA nie zrobi tego ponownie w przyszłości”.

Francuz odniósł się do zwycięstwa Nico Hülkenberga w ubiegłorocznym wyścigu jako o przyczynie kolizji terminów: „Media oszalały po zwycięstwie Nico Hülkenberga i jest to dla niektórych – wliczając Berniego Ecclestone’a – bardzo niewygodne”.

„Ja w zasadzie nie przejmuję się wpływem tego na popularność czy jakość 24 godzin Le Mans, lecz na zainteresowanie sportem motorowym w ogóle” – dodał.

Beaumesnil jest jednym z najbardziej szanowanych ludzi w wyścigach Le Mans, jednocześnie bardzo rzadko wyrażającym swoje opinie publicznie. Dołączył on jednak do prezydenta ACO Pierre’a Fillona, który w ubiegłym roku nazwał działania Formuły 1 „atakiem na Le Mans”.

Nie jest to jedyny przypadek kolizji kalendarza F1 z ogólnoświatowym wydarzeniem. Grand Prix Monako kilka lat temu zostało przeniesione na ten sam dzień, co mający w tym roku swoją setną edycję Indianapolis 500, niegdyś będący rundą F1.

Finał sporu między ACO, a Formułą 1 nie jest jeszcze jasny. Zgodnie z zapowiedziami FIA, powinno zostać osiągnięte rozwiązanie pozwalające na uniknięcie nałożenia się obu wyścigów na siebie. Fani w dużej ilości zadeklarowali wsparcie dla 24h Le Mans, w tym również czytelnicy ŚwiatWyścigów.pl, którzy już kilkukrotnie wypowiedzieli się na ten temat niemal jednogłośnie.

Źródło: dailysportscar.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league