Aston Martin Valkyrie zadebiutuje w 24h Le Mans w sezonie 2025

Aston Martin i zespół The Heart of Racing poinformowali, iż w 2025 roku model Valkyrie zadebiutuje w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. Brytyjska marka wystawi dwa egzemplarze w najwyższej klasie hipersamochodów.

Aston Martin ostatni raz najbardziej prestiżowy wyścig świata wygrał w 1959 roku w samochodzie oznaczonym DBR1, dojeżdżając do mety na dwóch pierwszych miejscach. Od tej pory Brytyjska marka w 24-godzinnym wyścigu Le Mans pozostaje bez sukcesu w najwyższej klasie. Za sprawą modelu Valkyrie, który został zaprojektowany we współpracy z zespołem Red Bull Racing pod okiem Adriana Neweya ma się to zmienić.

Od 2025 roku każdy producent musi posiadać co najmniej dwa samochody w klasie hipersamochodów i w związku z tym Aston Martin potwierdził zgłoszenie dwóch samochodów do Długodystansowych Mistrzostw Świata w przyszłym sezonie, do czasu zatwierdzenia wniosku.

AMR-LMH Valkyrie będzie wyposażony w podwozie z włókna węglowego i w zmodyfikowaną wersję wolnossącego silnika V12 o pojemności 6,5 litra Cosworth, pierwotnie produkowanego dla modelu drogowego. Silnik jest obecnie dostosowywany do wymagań klasy hipersamochodów i wyścigów długodystansowych. Program rozwoju samochodu jest już na zaawansowanym etapie, a niedawno przeprowadzono testy na torze Silverstone i Portimão różnych systemów.

Amerykański zespół Heart of Racing rozpoczął także działalność w Wielkiej Brytanii nieopodal hali produkcji samochodów, we współpracy z Aston Martin Performance Technologies. Jednostka ta nadzoruje projektowanie i rozwój Valkyrie AMR-LMH.

„Program Valkyrie AMR-LMH przebiega zgodnie z harmonogramem, a znaczna część prac rozwojowych ma miejsce za kulisami i zakończy się przed debiutem samochodu na torze pod koniec lata. Następnie spodziewamy się intensywnego okresu testów, podczas których przejedziemy wiele kilometrów i wyciągniemy wnioski przed planowaną homologacją na jesień” – powiedział szef działu Endurance Motorsport Aston Martin Adam Carter.

Oprócz serii WEC Aston Martin i Heart of Racing zamierzają wziąć również udział w mistrzostwach IMSA SportsCar Championship.

Źródło: 24h-lemans.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze