Dome powróci w 2014 roku?

Japoński twórca pojazdów wyścigowych Dome przygotowuje się do stworzenia nowego prototypu wyścigowego. Projekt w wersjach LMP1 i LMP2 ma być gotowy na rok 2014, kiedy to w życie wejdzie nowy regulamin techniczny.

Pod wodzą nowego szefa warsztatu, Hiroshi Fushidy, Dome przeprowadza obecnie rekrutację inżynierów mających w przyszłym roku pracować nad nowym prototypem. Dla francuskiego portalu Endurance-Info Fushida stwierdził, iż nowa konstrukcja ma być pojazdem możliwym do startu w dwóch kategoriach – LMP1 i LMP2 – podobnie, jak w przypadku istniejącego już prototypu Honda Performance Development, ARX-03 w wersach „a” i zmodernizowanej „c” (LMP1) oraz „b” (LMP2).

Prototyp powstanie według nowego regulaminu technicznego Le Mans, który zacznie funkcjonować od roku 2014. Prawdopodobnie już wtedy, Japończycy pojawią się w prestiżowym wyścigu 24h – a byłby to ich pierwszy start od roku 2008, kiedy to fabryczna załoga w prototypie S102 zajęła trzydzieste trzecie miejsce. Wcześniej, fabryczny Dome występował w latach 1979-1986 – w roku 2012 natomiast, zmodernizowany S102.5 wystąpił w barwach ekipy Pescarolo w dwóch wyścigach serii FIA WEC.

Prócz prototypu Le Mans, Dome zamierza także stworzyć nowy samochód sportowy, będący niejako następcą modelu z lat 70-tych. Nazwa „Zero” odnosi się do projektu z roku 1976, który był pierwszym modelem utworzonego wtedy przez Minoru Hayashiego warsztatu Dome – a który, co ciekawe, nie otrzymał homologacji na rynek japoński ze względu na niezwykle wysokie koszty ówczesnej procedury homologacyjnej. W nowym Zero, Dome zamierza postawić przede wszystkim na niską masę pojazdu.

Jeśli Japończykom uda się stworzyć na czas nowy prototyp LMP1, będzie to jeden z najciekawszych powrotów do rywalizacji długodystansowej roku 2014 – choć zapewne nieco w cieniu utytułowanego Porsche. Mimo wszystko – kibice z pewnością liczą na obecność Dome pośród prototypów LMP1 i LMP2.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league