Pierwsze zespoły otrzymały zaproszenia

Organizatorzy wyścigu 24h Le Mans zaprezentowali listę zespołów, które w związku z sukcesami w sezonie 2012 będą mogły wystartować w kolejnej odsłonie batalii na De La Sarthe.

Tradycyjnie już, czołowe ekipy europejskiej i amerykańskiej serii wyścigów długodystansowych, automatycznie otrzymują miejsce na starcie prestiżowego wyścigu na torze i drogach pod Le Mans. W tym roku, w związku z reaktywacją serii Długodystansowych Mistrzostw Świata, takich zaproszeń nie otrzymują już ekipy walczące w serii FIA WEC (którego czołową rundą jest  właśnie 24h Le Mans) – łącznie 25 miejsc rozdano więc tylko dla najlepszych zespołów serii ALMS, ELMS i 10-godzinnej rywalizacji Petit Le Mans – a także, co oczywiste, najlepszym ekipom poprzedniego starcia na De La Sarthe.

I tak, w przypadku ubiegłorocznego 24h Le Mans, automatyczne wejście na start otrzymała najlepsza ekipa każdej z kategorii:
- niemiecki Audi Sport Team Joest w kategorii LMP1
- amerykański Starworks Motorsport w kategorii LMP2
- włoski AF Corse w kategorii GTE Pro
- francuski Larbre Competition w kategorii GTE Am

Dodatkowo, przyznaje się tu także dwie nagrody związane z tzw. Michelin Green X Challenge, czyli specyficzną rywalizacją o jak najoszczędniejszą i najmniej szkodliwą dla środowiska jazdę w wyścigu, po części dzięki zastosowaniu technologii Green X w oponach Michelin. Tu zaproszenie otrzymały:

- niemiecki Audi Sport Team Joest w kategorii prototypów LMP
- włoski AF Corse w kategorii samochodów GT

Najwięcej zaproszeń zostało rozdanych ekipom startującym w amerykańskiej serii ALMS. Tu uhonorowane zostały po dwa najlepsze zespoły w obu kategoriach prototypów oraz dwa najlepsze pojazdy GT – jak również najlepszy prototyp i pojazd GT w Michelin Green X Challenge:

- Muscle Milk Pickett Racing oraz Dyson Racing w kategorii prototypów P1
- Level 5 Motorsport i Conquest Endurance w kategorii prototypów P2
- Corvette Racing i BMW Team RLL w kategorii GT
- Muscle Milk Pickett Racing w kategorii prototypów rywalizacji Michelin Green X Challenge
- Corvette Racing w kategorii samochodów GT rywalizacji Michelin Green X Challenge

Spore problemy z ilością rozdawanych zaproszeń przyniosła seria ELMS, w której najwięcej działo się w tym roku poza torami. Zastanawia choćby fakt, że ani jeden zespół kategorii GTE Pro nie uczestniczył w pełnym cyklu startów – a bardzo mała, ogólna liczba startujących załóg spowodowała, że organizatorzy Le Mans rozdali jak na razie tylko po jednym z zaproszeń. Warto też zauważyć, że na liście widnieje ekipa, która zwyciężyła w kategorii LMPC, nieobecnej w wyścigu 24h Le Mans - ta otrzyma możliwość wystawienia do walki pojazdu kategorii LMP2. Ogólnie, pewni obecności w 24h Le Mans 2013 mogą być jak na razie:

- francuski Thiriet by TDS Racing w kategorii LMP2
- francuski IMSA Performance w kategorii GTE Am
- belgijski Boutsen Ginion Racing w kategorii LMP2 (mistrz LMPC)

Jeśli zaproszenia zostaną przyznane także ekipom z drugich miejsc, otrzymają je także:

- francuski OAK Racing w kategorii LMP2
- włoski AF Corse w kategorii GTE Am 

Osobną sprawą są zaproszenia przyznawane za sukces odniesiony w wyścigu Petit Le Mans, korzystającym z tej nazwy dzięki współpracy z ACO, organizatorami 24h Le Mans. W ten sposób, także tu najlepsze ekipy z kategorii LMP1, LMP2 i GT otrzymują automatycznie zaproszenie do startu w rywalizacji 2013 – a są to:

- szwajcarski Rebellion Racing w kategorii prototypów P1
- amerykański Level 5 Motorsports w kategorii prototypów P2
- amerykański Extreme Speed Motorsports w kategorii GT 

Trzeba pamiętać, że każdy zespół musi mieć skład i nazwę taką samą, jak w sezonie 2012 – a także, że nawet w przypadku uzyskania większej ilości zaproszeń, wystawić on może maksymalnie dwa pojazdy. Teraz czekamy na odpowiedzi zespołów i utworzoną z nich wstępną listę startową 24h Le Mans 2013.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league