Kubica: Le Mans jest wyjątkowe

Rok po druzgocącej awarii samochodu na ostatnim okrążeniu, Robert Kubica stanął na podium wyścigu 24 godziny Le Mans. Był to drugi start byłego kierowcy Formuły 1 we francuskim klasyku i pierwszy dla jego zespołu Prema Orlen Team.

37-latek popisał się fenomenalnym startem, awansując z piątej na pierwszą pozycję na przestrzeni kilkuset metrów. Polak utrzymał prowadzenie aż do czasu swojego zjazdu do boksów i cały czas plasował się w czołówce.

Niestety, przebita opona sprawiła, że Louis Delétraz musiał wykonać dodatkowy, nieplanowany pit-stop, który miał przekreślić szanse zespołu na zwycięstwo. Wobec braku neutralizacji i błędów ze strony prowadzącej ekipy Jota, odrobienie strat okazało się niemożliwe.

„To wspaniały wynik dla tak młodego składu, w którym dla wielu osób było to pierwsze Le Mans” – powiedział Kubica. „Myślę, że możemy być zadowoleni z końcowego wyniku. To oczywiście trudny wyścig, wiele się działo i pewne problemy ciągle sprawiały, że nie mogliśmy być pewni dojechania do mety, ale poradziliśmy sobie z nimi”.

„Niestety, nie mogliśmy walczyć o więcej, ale takie są wyścigi. Możemy być zadowoleni i mam nadzieję, że było to przyjemne doświadczenie dla tych, którzy byli pierwszy raz. Wiem, że Le Mans jest wyjątkowe. Mam nadzieję, że dobrze spędzili czas i będą pamiętać te dni nie tylko z ciężkiej pracy, ale też wyjątkowego przeżycia”.

Kubica był nie tylko najszybszym kierowcą swojej załogi, ale przejechał też najwięcej okrążeń – 132. Dwa kółka mniej przejechał debiutujący w Le Mans Lorenzo Colombo, z kolei Delétraz spędził za kierownicą 107 okrążeń.

Dzięki drugiej lokacie w podwójnie punktowanym wyścigu, załoga Prema Orlen Team #9 przesunęła się na trzecie miejsce w klasyfikacji sezonu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC po trzech z sześciu rund.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Prema Orlen Team

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1