De Vries wystartuje w Le Mans

Mistrz świata Formuły E Nyck de Vries w ostatniej chwili dołączył do stawki wyścigu 24 godziny Le Mans. Holender zasili zespół TDS Racing x Vaillante, którego dotychczasowy kierowca Philippe Cimadomo został wykluczony przez sędziów zawodów.

62-letni Cimadomo miał zadebiutować w 24h Le Mans po zaledwie dwóch startach w Europejskiej Serii Le Mans. Już podczas pierwszej środowej sesji treningowej spowodował wypadek i prawie doprowadził do kolejnego na wjeździe do alei serwisowej. Następnego dnia rozbił się z kolei po niewielkim kontakcie z Seanem Gelaelem.

Po tym incydencie zainterweniował dyrektor wyścigu, który postawił kierowcę TDS Racing przed składem sędziowskim oraz doradzającym mu Yannickiem Dalmasem. Czterokrotny zwycięzca 24h Le Mans stwierdził, że Cimadomo jeździ w sposób nie pozwalający mu bezpiecznie brać udziału w wyścigu. Kierowca argumentował, że pomimo incydentów nabrał doświadczenia podczas sesji treningowych i czuje się pewniej za kierownicą. Sędziowie uznali jednak, że nie mogą przymknąć oka na występujący schemat i zabronili mu dalszej rywalizacji, dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych uczestników. Sędziowie wykorzystali do tego artykuł 11.9.3.k Międzynarodowego Kodeksu Sportowego.

Wobec utraty swojego kierowcy, menedżer zespołu TDS Racing Xavier Combet złożył wniosek o modyfikację załogi i włączenie do niej Nycka de Vriesa. Holender nie miał brać udziału w tegorocznym wyścigu, bowiem jego zespół Racing Team Nederland nie został zaproszony do rywalizacji.

Kierowca rezerwowy Toyoty posiada platynową licencję, w związku z czym prototyp #13 nie będzie już rywalizować w podkategorii Pro-Am klasy LMP2. De Vries utworzy załogę z Mathiasem Beche i swoim rodakiem Tijmenem van der Helmem. Dla etatowego kierowcy Formuły E będzie to czwarty z kolei występ w 24h Le Mans. Jego najlepszym wynikiem jest siódme miejsce z ubiegłego roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1