De Vries wystartuje w Le Mans

Mistrz świata Formuły E Nyck de Vries w ostatniej chwili dołączył do stawki wyścigu 24 godziny Le Mans. Holender zasili zespół TDS Racing x Vaillante, którego dotychczasowy kierowca Philippe Cimadomo został wykluczony przez sędziów zawodów.

62-letni Cimadomo miał zadebiutować w 24h Le Mans po zaledwie dwóch startach w Europejskiej Serii Le Mans. Już podczas pierwszej środowej sesji treningowej spowodował wypadek i prawie doprowadził do kolejnego na wjeździe do alei serwisowej. Następnego dnia rozbił się z kolei po niewielkim kontakcie z Seanem Gelaelem.

Po tym incydencie zainterweniował dyrektor wyścigu, który postawił kierowcę TDS Racing przed składem sędziowskim oraz doradzającym mu Yannickiem Dalmasem. Czterokrotny zwycięzca 24h Le Mans stwierdził, że Cimadomo jeździ w sposób nie pozwalający mu bezpiecznie brać udziału w wyścigu. Kierowca argumentował, że pomimo incydentów nabrał doświadczenia podczas sesji treningowych i czuje się pewniej za kierownicą. Sędziowie uznali jednak, że nie mogą przymknąć oka na występujący schemat i zabronili mu dalszej rywalizacji, dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych uczestników. Sędziowie wykorzystali do tego artykuł 11.9.3.k Międzynarodowego Kodeksu Sportowego.

Wobec utraty swojego kierowcy, menedżer zespołu TDS Racing Xavier Combet złożył wniosek o modyfikację załogi i włączenie do niej Nycka de Vriesa. Holender nie miał brać udziału w tegorocznym wyścigu, bowiem jego zespół Racing Team Nederland nie został zaproszony do rywalizacji.

Kierowca rezerwowy Toyoty posiada platynową licencję, w związku z czym prototyp #13 nie będzie już rywalizować w podkategorii Pro-Am klasy LMP2. De Vries utworzy załogę z Mathiasem Beche i swoim rodakiem Tijmenem van der Helmem. Dla etatowego kierowcy Formuły E będzie to czwarty z kolei występ w 24h Le Mans. Jego najlepszym wynikiem jest siódme miejsce z ubiegłego roku.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze