Kobayashi na prowizorycznym pole position w Le Mans

Fabryczny zespół Toyoty zajął prowizoryczny pierwszy rząd na starcie do wyścigu 24 godziny Le Mans. Kamui Kobayashi wykręcił najlepszy czas w czwartkowej pierwszej sesji kwalifikacyjnej, pokonując swojego zespołowego kolegę Kazukiego Nakajimę różnicą 0,247 sekundy.

Inaczej niż w poprzednich latach, walka o pole position odbędzie się w trakcie półgodzinnej sesji Hyperpole, do której przeszło sześć najszybszych załóg z każdej klasy podczas czwartkowych pierwszych kwalifikacji. W przypadku czołowej kategorii LMP1 była to jedynie formalność, bowiem do wyścigu przystąpi tylko pięć maszyn. Niemniej, Kobayashi i Nakajima wykręcili szybkie okrążenia już na samym początku 45-minutowej sesji i pozostali na czele już do samego końca. Po wymianie silnika, do rywalizacji powrócił prototyp Rebellion #1, który za sprawą Bruno Senny znalazł się na trzeciej pozycji. Stawkę LMP1 uzupełnili Tom Dillmann z ByKolles oraz Louis Delétraz w Rebellionie #3.

W klasie LMP2 przez większość sesji prowadził Will Stevens z Jackie Chan DC Racing z czasem 2:27,097. Dopiero na kwadrans przed końcem sesji pokonał go Nyck de Vries, wykręcając 3:26,648. Jeszcze lepszy czas uzyskał Jean-Éric Vergne z G-Drive Racing, lecz jego wynik został anulowany ze względu na wyjazd poza tor. Francuz spadł przez to na czwartą lokatę, za Paula di Restę z United Autosports. Alex Brundle w ostatniej chwili przebił się do czołowej szóstki, wykręcając czas lepszy od Kenty Yamashity z High Class Racing i wypychając poza stawkę Hyperpole António Félixa da Costę z Jota Sport. Po rozbiciu obu samochodów, do kwalifikacji jako jedyny nie przystąpił zespół Idec Sport.

Startujący z polską flagą zespół Inter Europol Competition wystartuje do wyścigu z 21. pozycji w klasie LMP2, za sprawą wyniku 3:31,393 Matewosa Isaakiana.

Marco Sørensen potrzebował zaledwie 10 minut, aby zdobyć prowizoryczne pole position w klasie GTE Pro dla Astona Martina, z czasem 3:50,872, pokonując zespołowego kolegę Alexa Lynna. Przez długi czas na samym dole tabeli wyników plasowały się samochody Ferrari. Dopiero na siedem minut przed końcem Davide Rigon wskoczył na trzecie miejsce za kierownicą #71, a już po zakończeniu sesji w drugim rzędzie dołączył do niego Alessandro Pier Guidi w #51, spychając na koniec pierwszej szóstki obie załogi Porsche. Prywatne ekipy WeatherTech Racing i Risi Competizione znalazły się poza stawką Hyperpole.

Już w pierwszych minutach rozstrzygnęła się także walka o prowizoryczne pole position w klasie GTE Am. Ross Gunn w Astonie Martinie #98 wykręcił czas 3:52,778 i pozostał na prowadzeniu już do samego końca. Prywatny zespół TF Sport zadbał o obecność obu Astonów w czołowej szóstce, pokonując trzy Porsche ekip Gulf Racing, Dempsey-Proton i Team Project 1, przedzielone przez Ferrari od Luzich Racing.

Walka o pole position we wszystkich klasach będzie miała miejsce w piątek o godzinie 11:30.

PNrKierowcaKlasaZespół KwalifikacjeHyperpoleOkr.
17


Mike Conway
Kamui Kobayashi
José María López
LMP1HYToyota Gazoo RacingM3:17,0893:15,26719
21


Norman Nato
Gustavo Menezes
Bruno Senna
LMP1Rebellion RacingM3:21,5983:15,82215
38


Kazuki Nakajima
Sébastien Buemi
Brendon Hartley
LMP1HYToyota Gazoo RacingM3:17,3363:16,64922
43


Nathanaël Berthon
Romain Dumas
Louis Delétraz
LMP1Rebellion RacingM3:24,6323:18,33017
54


Oliver Webb
Tom Dillmann
Bruno Spengler
LMP1ByKolles Racing TeamM3:24,4683:23,04320
622


Filipe Albuquerque
Philip Hanson
Paul di Resta
LMP2United AutosportsM3:27,1483:24,52815
726


Mikkel Jensen
Roman Rusinow
Jean-Éric Vergne
LMP2G-Drive RacingM3:27,3663:24,86013
829


Giedo van der Garde
Frits van Eerd
Nyck de Vries
LMP2Racing Team NederlandM3:26,6483:25,06211
933


Mark Patterson
Anders Fjordbach
Kenta Yamashita
LMP2High Class RacingM3:27,6113:25,42616
1032


Alex Brundle
Will Owen
Job van Uitert
LMP2United AutosportsM3:27,5983:25,67117
1137


Will Stevens
Gabriel Aubry
Ho-Pin Tung
LMP2Jackie Chan DC RacingG3:27,0973:25,87514
1238


Anthony Davidson
Roberto González
António Félix da Costa
LMP2JOTAG3:27,7286
1316


Nick Tandy
Ryan Cullen
Oliver Jarvis
LMP2G-Drive Racing by AlgarveG3:27,76710
1431


Matthieu Vaxiviere
Julien Canal
Nicolas Jamin
LMP2Panis RacingG3:27,79110
1536


Pierre Ragues
André Negrão
Thomas Laurent
LMP2Signatech Alpine ElfM3:27,7949
1627


Henrik Hedman
Renger van der Zande
Ben Hanley
LMP2DragonSpeed USAM3:27,9139
1742


Alexandre Coigny
Antonin Borga
Nicolas Lapierre
LMP2COOL RacingM3:28,50911
1839


Charles Milesi
Vincent Capillaire
James Allen
LMP2Graff-SO24M3:28,57412
1930


Konstantin Tierieszczenko
Tristan Gommendy
Jonathan Hirschi
LMP2Duqueine TeamM3:29,0917
2025


Matt McMurry
Simon Trummer
John Falb
LMP2Algarve Pro RacingG3:29,40212
2121


Memo Rojas
Timothé Buret
Juan Pablo Montoya
LMP2DragonSpeed USAM3:29,7419
2247


Giorgio Sernagiotto
Roberto Lacorte
Andrea Belicchi
LMP2Cetilar RacingM3:29,8807
2335


Nobuya Yamanaka
Roberto Merhi
Nick Foster
LMP2Eurasia MotorsportM3:30,49710
2424


Tony Wells
Alex Kapadia
Garett Grist
LMP2Nielsen RacingM3:30,89710
2550


Sophia Flörsch
Beitske Visser
Tatiana Calderón
LMP2Richard Mille Racing TeamM3:31,02012
2634


Jakub Śmiechowski
René Binder
Matewos Isaakian
LMP2Inter Europol CompetitionM3:31,3939
2711


Christophe d'Ansembourg
Erik Maris
Adrien Tambay
LMP2EuroInternationalM3:33,7479
2891


Richard Lietz
Gianmaria Bruni
Frédéric Makowiecki
LMGTE ProPorsche GT TeamM3:52,0363:50,87410
2951


Daniel Serra
Alessandro Pier Guidi
James Calado
LMGTE ProAF CorseM3:51,2443:51,11517
3095


Richard Westbrook
Nicki Thiim
Marco Sørensen
LMGTE ProAston Martin RacingM3:50,8723:51,24114
3197


Harry Tincknell
Maxime Martin
Alex Lynn
LMGTE ProAston Martin RacingM3:50,9253:51,32414
3271


Miguel Molina
Davide Rigon
Sam Bird
LMGTE ProAF CorseM3:51,9883:51,51513
3392


Kévin Estre
Michael Christensen
Laurens Vanthoor
LMGTE ProPorsche GT TeamM3:52,1423:51,77013
3463


Jeffrey Segal
Toni Vilander
Cooper MacNeil
LMGTE ProWeatherTech RacingM3:52,50810
3582


Olivier Pla
Jules Gounon
Sébastien Bourdais
LMGTE ProRisi CompetizioneM7
3661


Côme Ledogar
Oswaldo Negri Jr.
Francesco Piovanetti
LMGTE AmLuzich RacingM3:53,2923:51,26618
3777


Christian Ried
Riccardo Pera
Matt Campbell
LMGTE AmDempsey-Proton RacingM3:53,3343:51,32215
3856


Larry ten Voorde
Egidio Perfetti
Matteo Cairoli
LMGTE AmTeam Project 1M3:53,5983:51,64716
3998


Ross Gunn
Paul Dalla Lana
Augusto Farfus
LMGTE AmAston Martin RacingM3:52,7783:52,10512
4090


Salih Yoluç
Charlie Eastwood
Jonathan Adam
LMGTE AmTF SportM3:52,9613:52,29914
4186


Michael Wainwright
Andrew Watson
Benjamin Barker
LMGTE AmGulf RacingM3:52,9703:52,34614
4283


François Perrodo
Nicklas Nielsen
Emmanuel Collard
LMGTE AmAF CorseM3:53,6219
4399


Julien Andlauer
Vutthikorn Inthraphuvasak
Lucas Legeret
LMGTE AmDempsey-Proton RacingM3:53,6708
4457


Ben Keating
Jeroen Bleekemolen
Felipe Fraga
LMGTE AmTeam Project 1M3:53,8388
4554


Thomas Flohr
Giancarlo Fisichella
Francesco Castellacci
LMGTE AmAF CorseM3:54,14410
4688


Dom Bastien
Adrien de Leener
Thomas Preining
LMGTE AmDempsey-Proton RacingM3:54,2819
4770


Takeshi Kimura
Vincent Abril
Kei Cozzolino
LMGTE AmMR RacingM3:54,62811
4872


Marcos Gomes
Morris Chen
Tom Blomqvist
LMGTE AmHub Auto RacingM3:55,3088
4955


Matt Griffin
Aaron Scott
Duncan Cameron
LMGTE AmSpirit of RaceM3:55,7728
5075


Andrea Piccini
Matteo Cressoni
Rino Mastronardi
LMGTE AmIron LynxM3:56,1417
5166


Maxwell Root
Richard Heistand
Jan Magnussen
LMGTE AmJMW MotorsportM3:56,3838
5278


Max van Splunteren
Horst Felbermayr Jr.
Michele Beretta
LMGTE AmProton CompetitionM3:56,4758
5385


Michelle Gatting
Rahel Frey
Manuela Gostner
LMGTE AmIron LynxM3:56,8339
5460


Paolo Ruberti
Sergio Pianezzola
Claudio Schiavoni
LMGTE AmIron LynxM3:57,8767
5562


Johnny Mowlem
Charlie Hollings
Bonamy Grimes
LMGTE AmRed River SportM4:00,0849
5689


Andreas Laskaratos
Philippe Haezebrouck
Julien Piguet
LMGTE AmTeam Project 1M4:00,69110
5752


Steffen Görig
Christoph Ulrich
Alexander West
LMGTE AmAF CorseM4:01,2179
5817


Jonathan Kennard
Kyle Tilley
Dwight Merriman
LMP2Idec SportM0
5928


Richard Bradley
Paul-Loup Chatin
Paul Lafargue
LMP2Idec SportM0

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league