Peugeot testował hybrydowy prototyp w Estoril

Peugeot przeprowadził pierwszy test swojego hybrydowego prototypu HYbrid 4, zbudowanego na bazie modelu 908 na torze Estoril. Regularni kierowcy zespołu Nicolas Minassian, Stéphane Sarrazin i Alexander Wurz przejechali łącznie ponad 300 kilometrów.

HYbrid 4 to prototyp zaprezentowany po raz pierwszy w 2009 roku, oparty o używaną w Le Mans konstrukcję 908, napędzany dwoma silnikami - diesla i elektrycznym, a także wyposażony w system odzyskiwania energii hamowania. Prototyp po raz pierwszy wyjechał na tor we wrześniu, jednak dopiero Estoril jest prawdziwym testem na torze.

Szef techniczny Peugeot Sport, Bruno Famin powiedział, że test zakończył się sukcesem, jednak wyjaśnił, że uwagę poświęcono głównie działaniu całego systemu, niż osiągom.

„Naszym celem nie było przejechanie możliwie największej liczby kilometrów, ale sprawdzenie działania całego systemu. Wszystko działa dobrze i tak jak oczekiwaliśmy, co nas bardzo cieszy. W tym samym czasie wprowadziliśmy pewne poprawki do bazowego ustawienia auta”, powiedział.

Stéphane Sarrazin, fabryczny kierowca Peugeota powiedział, że różnica w mocy, generowanej przez silnik elektryczny jest zauważalna.

„To było interesujące, pracować z inżynierami nad znalezieniem odpowiedniego kompromisu i oczywiście pracować nad systemem od samego początku”, powiedział Francuz.

„Można poczuć dodatkową moc i musimy ją wykorzystać lub zastosować w jakiś inny sposób (np. obniżenie zużycia paliwa - przyp. red.). Musimy znaleźć odpowiednią równowagę”, dodał.

Peugeot nie ogłosił jeszcze kolejnego testu, jednak Farmin powiedział, że chcą wykonać jeszcze jeden test HYbrid 4 przed końcem roku.

„To będzie ciekawe, zobaczyć, jak cały system spisuje się na innym torze. W kolejnym etapie testów zaczniemy nie tylko skupiać się na działaniu auta, ale także na prowadzeniu. Nie chcemy się jednak spieszyć. Wciąż się uczymy i test długodystansowy odbędzie się później”, powiedział Farmin.

Źródło: autosport.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league