Zmiana w regulaminie 24h Le Mans

Automobile Club de l’Ouest opublikował regulamin wyścigu 24 godziny Le Mans na rok 2017, który został dostosowany po dramacie, jaki spotkał w tym roku Toyotę #5.

Japoński pojazd zatrzymał się na początku ostatniego okrążenia wyścigu, na trzy minuty przed końcem rywalizacji. Po przywróceniu sprawności, przejechał on tor w czasie 11 minut i 53 sekund – powyżej limitu sześciu minut. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, oznaczało to nieklasyfikację.

Maksymalny czas sześciu minut na przejechanie ostatniego okrążenia będzie nadal obowiązywać, lecz samochód będzie mógł być nadal sklasyfikowany w przypadku jego przekroczenia, lecz będzie się to wiązać z karą.

Przejechanie ostatniego okrążenia w czasie od 6 do 7 minut, będzie się wiązać z jednym okrążeniem kary, czas do 8 minut to dwa okrążenia kary, czas do 10 minut to cztery okrążenia kary, a czas do 15 minut będzie oznaczać karę ośmiu okrążeń. Przekroczenie 15 minut nadal będzie oznaczać nieklasyfikację.

Gdyby taki zapis regulaminu miał zastosowanie w sezonie 2016, załoga Toyoty #5 otrzymałaby 8 okrążeń kary i stanęła na najniższym stopniu podium, zamiast zespołu Audi #8. Różnice w otrzymanych punktach nie miałyby jednak znaczenia dla losów klasyfikacji generalnej, zarówno wśród kierowców, jak i producentów.

Wśród zmian w regulaminie wymieniono także fakt, że składy kierowców na 24-godzinny wyścig będą musiały zostać sfinalizowane do 11 maja, po czym zmiany nie będą możliwe bez formalnego wniosku i zgody ACO.

Źródło: dailysportscar.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league