Przy prognozach pogody wskazujący na możliwe odbycie dwóch jutrzejszych sesji kwalifikacyjnych przed 24-godzinnym wyścigiem Le Mans na mokrym torze, nie jest wykluczone, że już dzisiaj poznaliśmy ustawienie na polach startowych.

W takiej sytuacji pierwszy rząd startowy utworzyłyby samochody Porsche – ubiegłoroczny zdobywca pole position Neel Jani już na jednym ze swoich pierwszych okrążeń ustanowił czas 3:19,733, który pozostał niepoprawiony przez kolejne niemal dwie godziny. Drugi wynik należał do jego zespołowego kolegi Timo Bernharda, który ustanowił kolejno 3:20,418, a następnie 3:20,203.

Dwie kolejne pozycje należą do samochodów Toyoty – w tabeli czasowej początkowo prowadził Stéphane Sarrazin w aucie nr 6 z wynikiem 3:20,737. Chwilę wcześniej w czasie 3:23,278 okrążenie przejechał Anthony Davidson w siostrzanym samochodzie. Anglik po wyjściu z samochodu narzekał na duży ruch na torze, który miał sprawić, że wszystkie fabryczne prototypy LMP1 ustanowiły swoje najlepsze czasy w pierwszym kwadransie sesji.

Za dwoma Audi, które nie odznaczyły się niczym szczególnym w środowej sesji, czwarty rząd prowizorycznie tworzą dwa samochody Rebellion Racing, nie mające konkurencji w swojej klasie prywatnych maszyn LMP1, bowiem pojazd zespołu ByKolles jako jedyny nie pojawił się na torze, zmagając się jeszcze ze skutkami pożaru ze wcześniejszej sesji treningowej.

Ruch na torze wydawał się nie przeszkadzać René Rastowi. Niemiec w ostatnich pięciu minutach sesji ustanowił czas 3:36,605 – najlepszy w klasie LMP2. Kierowca G-Drive Racing był jednak na szczycie tabeli od samego początku i fakt poprawy wyniku niczego by nie zmienił. Drugie miejsce w klasie należało do ekipy Baxi DC Racing i ich Alpine. Za nimi uplasowali się starszy stażem w wystawianiu Alpine zespół Signatech oraz debiutujący w WEC Manor. Dopiero trzeci rząd należał do samochodów Ligier – Laurens Vanthoor umieścił pojazd ekipy Michael Shank Racing na piątym miejscu, mając za sobą Pipo Deraniego z Extreme Speed Motorsports.

W klasie GTE Pro tempo od samego początku narzuciły nowe turbodoładowane samochody Forda i Ferrari. Na początku sesji byli kierowcy błękitnego owalu – Olivier Pla i Harry Tincknell, którzy kolejno obejmowali prowadzenie, lecz później pogodził ich Gianmaria Bruni z 3:51,568. Włoch ustanowił tym samym najszybsze okrążenie kwalifikacyjne dla samochodu GTE, lecz miało to nie wystarczyć do zdobycia prowizorycznego pole position, bowiem w końcówce sesji na prowadzenie wskoczyli Ryan Briscoe w Fordzie nr 69, a już po wywieszeniu flagi w szachownicę jego rezultat na 3:51,185 poprawił Dirk Müller z załogi nr 68. Czas Bruniego w tym momencie okazał się wystarczyć jedynie na rozdzielenie dwóch ekip Forda – czwarte i piąte miejsce należało bowiem do dwóch aut brytyjskiego oddziału ekipy Chip Ganassi Racing. Na szóstym miejscu uplasowało się drugie Ferrari od AF Corse, przed podobnym autem od Risi Competizione, które z Giancarlo Fisichellą za kierownicą było sprawcą jedynej czerwonej flagi w trakcie sesji. Włoch wypadł z toru i zakopał się w żwirowym poboczu, lecz nie uszkodził samochodu i po wyciągnięciu z pułapki przez obsługę toru, mógł powrócić do rywalizacji.

Ferrari zamknęło z kolei na czele pierwsze kwalifikacje klasy GTE Am – za kierownicą auta nr 61 od Clearwater Racing w połowie sesji zasiadł Robert Bell i to on był odpowiedzialny za wynik 3:56,827. W końcówce sesji na drugie miejsce wskoczyła załoga Aston Martin Racing z nr 98, mając za sobą dwa samochody AF Corse.

Choć kolejność na starcie mogła w większości zostać ustalona już dzisiaj, stawkę 180 kierowców i 60 ekip czekają jednak jeszcze dwie dwugodzinne sesje – obie będą miały miejsce w czwartek, odpowiednio o 19 i 22.

P Nr Kierowca   Klasa Zespół     Q1
1 2

Romain Dumas
Neel Jani
Marc Lieb
1 LMP1 HY Porsche Team M 3:19,733
2 1

Timo Bernhard
Mark Webber
Brendon Hartley
2 LMP1 HY Porsche Team M 3:20,203
3 6

Stéphane Sarrazin
Mike Conway
Kamui Kobayashi
3 LMP1 HY Toyota Gazoo Racing M 3:20,737
4 5

Anthony Davidson
Sébastien Buemi
Kazuki Nakajima
4 LMP1 HY Toyota Gazoo Racing M 3:21,903
5 8

Lucas Di Grassi
Loïc Duval
Oliver Jarvis
5 LMP1 HY Audi Sport Team Joest M 3:22,466
6 7

Marcel Fässler
André Lotterer
Benoît Tréluyer
6 LMP1 HY Audi Sport Team Joest M 3:22,780
7 13

Mathéo Tüscher
Dominik Kraihamer
Alexandre Imperatori
7 LMP1 Rebellion Racing D 3:26,586
8 12

Nicolas Prost
Nick Heidfeld
Nelson Piquet Jr.
8 LMP1 Rebellion Racing D 3:27,348
9 26

Roman Rusinow
Nathanaël Berthon
René Rast
1 LMP2 G-Drive Racing D 3:36,605
10 35

David Cheng
Ho Pin Tung
Nelson Panciatici
2 LMP2 Baxi DC Racing Alpine D 3:37,175
11 36

Gustavo Menezes
Nicolas Lapierre
Stéphane Richelmi
3 LMP2 Signatech Alpine D 3:37,225
12 44

Tor Graves
Roberto Mehri
Matthew Rao
4 LMP2 Manor D 3:38,037
13 49

John Pew
Oswaldo Negri Jr.
Laurens Vanthoor
5 LMP2 Michael Shank Racing D 3:38,837
14 31

Ryan Dalziel
Luis Felipe Derani
Chris Cumming
6 LMP2 Extreme Speed Motorsports D 3:39,366
15 46

Pierre Thiriet
Mathias Beche
Ryō Hirakawa
7 LMP2 Thiriet by TDS Racing D 3:39,375
16 42

Nick Leventis
Danny Watts
Jonny Kane
8 LMP2 Strakka Racing D 3:39,394
17 47

Tsugio Matsuda
Matthew Howso
Richard Bradley
9 LMP2 KCMG D 3:39,436
18 23

Fabien Barthez
Paul-Loup Chatin
Timothé Buret
10 LMP2 Panis Barthez Competition M 3:39,470
19 33

Jun Jin Pu
Tristan Gommendy
Nico Peter De Bruijn
11 LMP2 Eurasia Motorsport D 3:40,631
20 38

Simon Dolan
Jake Dennis
Giedo van der Garde
12 LMP2 G-Drive Racing D 3:40,685
21 43

Ricardo Gonzalez
Filipe Albuquerque
Bruno Senna
13 LMP2 RGR Sport by Morand D 3:40,899
22 27

 
Nicolas Minassian
Maurizio Mediani
Michaił Aloszyn
14 LMP2 SMP Racing D 3:41,132
23 30

Scott Sharp
Ed Brown
Johannes van Overbeek
15 LMP2 Extreme Speed Motorsports D 3:41,406
24 28

Julien Schell
Rémy Striebig
Inès Taittinger
16 LMP2 Pegasus Racing M 3:42,049
25 37

Witalij Pietrow
Kirył Ładygin
Wiktor Szajtar
17 LMP2 SMP Racing D 3:42,147
26 48

Marc Goossens
Ben Keating
Jeroen Bleekemolen
18 LMP2 Murphy Prototypes D 3:43,508
27 34

Nicolas Leutwiler
Shinji Nakano
James Winslow
19 LMP2 Race Performance D 3:43,590
28 41

Memo Rojas
Julien Canal
Nathanaël Berthon
20 LMP2 Greaves Motorsport D 3:43,915
29 25

Michael Munemann
Christopher Hoy
Andréa Pizzitola
21 LMP2 Algarve Pro Racing D 3:44,185
30 84

Fréderic Sausset
Christophe Tinseau
Jean-Bernard Bouvet
  CDNT SRT41 by OAK Racing M 3:45,178
31 40

Tracy Krohn
Niclas Jönsson
João Barbosa
22 LMP2 Krohn Racing M 3:45,213
32 22

Vincent Capillaire
Erik Maris
Jonathan Coleman
23 LMP2 SO24! by Lombard Racing D 3:48,585
33 68

Joey Hand
Dirk Müller
Sébastien Bourdaix
1 LMGTE Pro Ford Chip Ganassi Team USA M 3:51,185
34 69

Ryan Briscoe
Richard Westbrook
Scott Dixon
2 LMGTE Pro Ford Chip Ganassi Team USA M 3:51,497
35 51

Gianmaria Bruni
James Calado
Alessandro Pier Guidi
3 LMGTE Pro AF Corse M 3:51,568
36 67

Marino Franchitti
Andy Priaulx
Harry Tincknell
4 LMGTE Pro Ford Chip Ganassi Team UK M 3:51,590
37 66

Olivier Pla
Stefan Mücke
Bill Johnson
5 LMGTE Pro Ford Chip Ganassi Team UK M 3:52,038
38 71

Davide Rigon
Sam Bird
Andrea Bertolini
6 LMGTE Pro AF Corse M 3:52,508
39 82

Giancarlo Fisichella
Toni Vilander
Matteo Malucelli
7 LMGTE Pro Risi Competizione M 3:53,176
40 92

Frédéric Makowiecki
Earl Bamber
Jörg Bergmeister
8 LMGTE Pro Porsche Motorsport M 3:54,918
41 95

Marco Sørensen
Nicki Thiim
Darren Turner
9 LMGTE Pro Aston Martin Racing D 3:55,261
42 91

Patrick Pilet
Kévin Estre
Nick Tandy
10 LMGTE Pro Porsche Motorsport M 3:55,332
43 97

Richie Stanaway
Fernando Rees
Jonathan Adam
11 LMGTE Pro Aston Martin Racing D 3:55,380
44 77

Richard Lietz
Michael Christensen
Philipp Eng
12 LMGTE Pro Dempsey-Proton Racing M 3:55,426
45 64

Oliver Gavin
Tommy Milner
Jordan Taylor
13 LMGTE Pro Corvette Racing - GM M 3:55,848
46 61

Mok Weng Sun
Keita Sawa
Robert Bell
1 LMGTE Am Clearwater Racing M 3:56,827
47 98

Paul Dalla Lana
Pedro Lamy
Mathias Lauda
2 LMGTE Am Aston Martin Racing D 3:57,198
48 55

Duncan Cameron
Matt Griffin
Aaron Scott
3 LMGTE Am AF Corse M 3:57,596
49 83

François Perrodo
Emmanuel Collard
Rui Águas
4 LMGTE Am AF Corse M 3:57,742
50 63

Jan Magnussen
Antonio Garcia
Ricky Taylor
14 LMGTE Pro Corvette Racing - GM M 3:57,967
51 50

Yutaka Yamagishi
Pierre Ragues
Jean-Philippe Belloc
5 LMGTE Am Larbre Competition M 3:58,018
52 60

Johnny Laursen
Mikkel Mac Jensen
Christina Nielsen
6 LMGTE Am Formula Racing M 3:58,760
53 78

Christian Ried
Wolf Henzler
Joël Camathias
7 LMGTE Am KCMG M 3:59,245
54 88

Khaled Al Qubaisi
David Heinemeier-Hansson
Patrick Long
8 LMGTE Am Abu Dhabi-Proton Racing M 3:59,861
55 62

William Sweedler
Townsend Bell
Jeffrey Segal
9 LMGTE Am Scuderia Corsa M 4:00,008
56 86

Michael Wainwright
Adam Carroll
Benjamin Barker
10 LMGTE Am Gulf Racing UK M 4:01,046
57 89

Cooper MacNeil
Lehman Keen
Marc Miller
11 LMGTE Am Proton Competition M 4:01,215
58 57

Johnny O'Connel
Oliver Bryant
Mark Patterson
12 LMGTE Am Team AAI M 4:02,326
59 99

Andrew Howard
Liam Griffin
Gary Hirsch
13 LMGTE Am Aston Martin Racing D 4:03,148
  4

Simon Trummer
Oliver Webb
James Rossiter
9 LMP1 ByKolles Racing Team D  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race