Glickenhaus deklaruje udział w pełnym sezonie WEC

Amerykańska marka Glickenhaus powróci do rywalizacji w Długodystansowych Mistrzostwach Świata wraz z hipersamochodem własnej konstrukcji. Zgodnie z nowymi zasadami, fabryczny zespół musiał zadeklarować udział w pełnym sezonie.

„Cieszymy się z ogłoszenia, że dołączymy do sezonu 2022 WEC, począwszy od Sebring” – czytamy w oświadczeniu. „Nie możemy doczekać się wielu lat wspólnego ścigania”.

Glickenhaus jest niewielkim graczem na rynku motoryzacyjnym, projektującym i wytwarzającym samochody na zamówienie. Na czele marki stoi syn założyciela, były producent filmowy James Glickenhaus. Po wprowadzeniu klasy hipersamochodów, zdecydował się na realizację celu, jakim był start w wyścigu 24h Le Mans.

Konstrukcja modelu 007 LMH opóźniła się, przez co zespół nie przystąpił do pierwszej rundy WEC na Spa-Francorchamps. Rywalizował jednak w kolejnych rundach w Portimão i na Monzy, a później także w Le Mans, zajmując czwarte i piąte miejsce.

Zespół nie pojawił się podczas kończących sezon dwóch wyścigów w Bahrajnie, pozostawiając na placu boju Toyotę i Alpine. Za główny powód takiej decyzji podawano niezadowolenie z parametrów systemu balansu osiągów, faworyzujące hybrydowe prototypy Toyoty.

ACO sprzeciwiło się takiej postawie, wprowadzając nowe zasady uzależniające występ w 24h Le Mans od udziału w całym sezonie WEC. Glickenhaus przystał na taki warunek, a przy okazji skomentował w mediach społecznościowych, że spodziewa się bardziej sprawiedliwego balansu osiągów.

Stawka czołowej klasy hipersamochodów może urosnąć w przyszłym sezonie do czterech producentów. Plany debiutu jeszcze przed końcem roku ma bowiem Peugeot.

Przystąpienie do pełnego sezonu WEC zapowiedział także inny amerykański producent Corvette, rywalizujący w klasie GTE Pro.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league