Pretendenci do tytułu na pole position do finału WEC

Mike Conway i José María López wywalczyli pole position do sobotniego 8-godzinnego wyścigu Długodystansowych Mistrzostw Świata w Bahrajnie. Zmiennicy Kamuiego Kobayashiego w załodze #7 pokonali Brendona Hartleya i Kazukiego Nakajimę, którzy wspólnie z Sébastienem Buemim prowadzą w klasyfikacji generalnej.

Wynik kwalifikacji oznacza, że obie załogi Toyoty dzieli sześć punktów i zwycięzcy ostatniego wyścigu będą jednocześnie mistrzami świata. Inne scenariusze nie wchodzą w grę, bowiem tylko dwie Toyoty będą uczestniczyć w ostatnim wyścigu klasy LMP1. Należy przy tym wspomnieć, że prowadząca załoga #8 startuje z handicapem o teoretycznej wartości 0,54 sekundy na okrążeniu.

Wszyscy czterej kierowcy Toyoty przejechali tylko po jednym pomiarowym okrążeniu. Uśredniony wynik Conwaya i Lópeza to 1:40,747, a wynik Hartleya i Nakajimy był gorszy o 0,751 sekundy.

Rywalizacja o pole position w klasie LMP2 trwała niemal do samego końca. Po tym jak Paul di Resta jako jedyny zszedł poniżej 1:47, za kierownicą Oreki #22 zasiadł Phil Hanson, aby dać ekipie United Autosports czwarte w tym sezonie pole position. Ta dwójka pokonała o 0,769 sekundy Willa Stevensa i Gabriele Aubry’ego z Jackie Chan DC Racing #37. Pierwszą trójkę uzupełniła załoga Racing Team Nederland #29.

Pole position w klasie GTE Pro miało należeć do duetu Nicki Thiim-Marco Sørensen w Astonie Marcinie #95, których średni wynik wyniósł 1:56,521. Kilka godzin po kwalifikacjach okazało się jednak, że sędziowie pochopnie anulowali najszybsze okrążenie Michaela Christensena, co zadecydowało o wyniku. Wspólnie ze swoim zmiennikiem Kévinem Estre, kierowca Porsche #92 przesunął się z drugiej na pierwszą lokatę z wynikiem 1:56,505, odbierając jeden punkt liderom klasyfikacji generalnej. James Calado i Daniel Serra zajęli trzecie miejsce dla Ferrari, przed Gianmarią Brunim i Richardem Lietzem w drugim Porsche.

Aston Martin zajął za to dla siebie cały pierwszy rząd w GTE Am. Ross Gunn i Paul Dalla Lana uzyskali średnią 1:58,356, plasując się o prawie pół sekundy przed Jonathanem Adamem i Salihem Yolucem z ekipy TF Sport. Colin Noble i Kai Cozzolino zajęli trzecie miejsce dla ekipy Red River Sport.

Ostatni wyścig sezonu 2019/2020 WEC rozpocznie się w sobotę o 12 polskiego czasu.