Ujawniono prowizoryczny kalendarz WEC na sezon 2021

Długodystansowe Mistrzostwa Świata w przededniu tegorocznego wyścigu 24h Le Mans ujawniły prowizoryczny kalendarz WEC na sezon 2021.

Po tym, jak WEC podjęło decyzję o rezygnacji z dotychczasowego zimowego formatu, spodziewano się, że liczba wyścigów zostanie zmniejszona, aby ograniczyć koszty w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Potwierdzono, że kalendarz będzie składać się z sześciu rund i rozpocznie się wyścigiem 1000 mil Sebring 19 marca. Następnie stawka przeniesie się na Spa-Francorchamps, gdzie 1 maja rozegrany zostanie 6-godzinny wyścig. 24h Le Mans będzie kolejnym przystankiem w mistrzostwach, które powróci do tradycyjnej, czerwcowej daty.

Czwartą rundą kalendarza będzie Monza w połowie lipca, która była już częścią pierwotnego kalendarza na sezon 2020/21. We wrześniu stawka przeniesie się do Japonii na tor Fuji, zaś sezon zwieńczy rywalizacja w Bahrajnie w listopadzie.

W porównaniu z początkowymi planami, zrezygnowano z wyścigów na torze Silverstone oraz w Szanghaju. Przed startem sezonu 2021, w dniach 13-14 marca zaplanowano testy na Sebring.

„Wysłuchaliśmy naszych producentów, zespołów oraz partnerów i odpowiedzieliśmy, przestawiając kalendarz z mniejszą liczbą rund niż w przeszłości, aby umożliwić im poradzenie sobie z obecnym kryzysem gospodarczym. W przyszłości zweryfikujemy to ponownie, kiedy tylko sytuacja zdrowotna i ekonomiczna na to pozwolą – miejmy nadzieję, że od 2022 roku. Kalendarz uwzględnia również nasz logistyczny harmonogram, ponieważ zapewnia naszym zespołom możliwie najbardziej opłacalny pakiet” – powiedział Gérard Neveu, szef WEC.

R Data Wydarzenie
1 19 marca 1000 mil Sebring
2 1 maja 6h Spa-Francorchamps
3 12-13 czerwca 24h Le Mans
4 18 lipca 6h Monza
5 26 września 6h Fuji
6 20 listopada 6h Bahrajn

Źródło: fia.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league