Odpowiedzialne za przepisy techniczne Długodystansowych Mistrzostw Świata organizacje FIA oraz Automobile Club de l’Ouest zadecydowały o zmianach w systemie ekwiwalencji technologii czołowej klasy LMP1.

Wspomniany system został wprowadzony w 2014 roku i ma na celu wyrównanie szans pomiędzy różnymi typami napędów – obecnie pomiędzy rozwiązaniem hybrydowym wykorzystywanym przez Toyotę oraz napędem konwencjonalnym używanym przez ekipy prywatne.

Zespoły prywatne miały otrzymać szansę na uzyskiwanie podobnych czasów okrążeń co Toyoty, a przewaga napędu hybrydowego miała objawiać się głównie poprzez większy zasięg. Pierwsze dwie rundy WEC na torach Spa-Francorchamps oraz Le Mans pokazały jednak, że Toyota mogła łatwo zdominować rywalizację, a problemy z niezawodnością nowych prototypów prywatnych tylko zwiększyły różnicę.

Jak wyjaśnia delegat techniczny ACO Thierry Bouvet, początkowe obliczenia okazały się błędne: „Na podstawie zebranych przez zimę danych przyznaliśmy zespołom prywatnym większy przepływ paliwa, aby mogły się one zbliżyć osiągami do samochodów hybrydowych. Następnie skorzystaliśmy z konkretnych danych zebranych podczas rundy w Spa oraz dnia testowego w Le Mans, ale jak wiedzą uczestnicy, nie wszystko jest możliwe do przewidzenia”.

„Na przykład najlepszy czas w klasie LMP2 podczas kwalifikacji w Le Mans był o 2,4 sekundy lepszy od tego uzyskanego podczas testów, tymczasem pośród prywatnych LMP1 ta różnica wyniosła jedynie 0,2 sekundy. Można to wyjaśnić na wiele sposobów, na przykład warunkami na torze czy chęcią zwiększenia niezawodności. Wiele parametrów mogło wpłynąć na obliczenia EoT”.

Aby zbliżyć się do celu, jakim miało być zapewnienie ekipom prywatnym szansy na zwycięstwo w sprzyjających okolicznościach, zrezygnowano z próby osiągnięcia różnicy w szybkości na poziomie 0,25%, czyli straty pół sekundy na dystansie okrążenia Le Mans. Z tego powodu zwiększono maksymalny przepływ paliwa aut o konwencjonalnym napędzie ze 108 do 115 kg/h – przy zachowaniu limitu 80 kg/h dla prototypów hybrydowych. Ponadto, prototypy z silnikami wolnossącymi będą mogły być o 15 kg lżejsze.

Zmiany będą obowiązywać od czasu najbliższej rundy WEC na torze Silverstone w połowie sierpnia.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej WEC

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race