Od 6-godzinnego wyścigu na torze Spa-Francorchamps w belgijskich Ardenach, rozpoczyna się 15-miesięczny supersezon Długodystansowych Mistrzostw Świata. 5 maja 2018 r. sześć 510-konnych Porsche 911 RSR zmierzy się tam w klasach GTE Pro oraz GTE Am z silną konkurencją spod znaku Astona Martina, BMW, Ferrari i Forda.

Wyścig

Tor Circuit de Spa-Francorchamps, zlokalizowany w odległości około 20 kilometrów od granicy z Niemcami, przyspiesza puls u każdego fana wyścigów. Mierzący 7004 m obiekt stanowi elektryzującą mieszankę szybkich zakrętów (takich jak słynny Eau Rouge) z wolniejszymi sekcjami, a około 100-metrowa różnica wysokości czyni go prawdziwym rollercoasterem. Jednym z nieprzewidywalnych czynników są lokalne warunki pogodowe: podczas gdy nad szykaną Bus Stop świeci słońce, nad Les Combes może padać deszcz.

Kierowcy ekipy GT Porsche

Kokpit samochodu #91 dzieli nowa para kierowców: po raz pierwszy w mistrzostwach świata samochodów sportowych wspólnie wystąpią Gianmaria Bruni (Włochy) oraz Richard Lietz (Austria). Bruni jako dwukrotny mistrz startował w drugiej połowie ubiegłorocznego sezonu IMSA Championship w USA, jest więc dobrze obyty z 911 RSR. Tak jak w ubiegłym roku Porsche 911 RSR #92 poprowadzą Kévin Estre (Francja) i Michael Christensen (Dania).

Zespoły klientów

W klasie GTE Am trzy zespoły klientów wystawią łącznie cztery egzemplarze 911 RSR. Fabryczny kierowca Porsche Jörg Bergmeister (Niemcy), Patrick Lindsey (USA) oraz Norweg Egidio Perfetti wystartują w barwach ekipy Project 1. Brytyjscy kierowcy Michael Wainwright i Ben Barker połączą siły z Australijczykiem Alexem Davisonem i będą ścigać się dla Gulf Racing. Z kolei Dempsey Proton Racing wystawi dwa wyścigowe samochody GT z Weissach. Za kierownicę egzemplarza #77 wsiądą: Młody Profesjonalista Porsche Matt Campbell (Australia), Christian Ried (Niemcy) oraz Junior Porsche Julien Andlauer (Francja). Drugie 911 RSR zespołu wspieranego przez hollywoodzkiego aktora Patricka Dempseya poprowadzą: Młody Profesjonalista Porsche Matteo Cairoli (Włochy), Khaled Al Qubaisi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Giorgio Roda (Włochy).

Porsche 911 RSR

Po tym, jak w ubiegłym sezonie Richard Lietz i Fréderic Makowiecki wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji kierowców, w tegorocznych mistrzostwach świata samochodów sportowych zespół GT Porsche koncentruje się na zdobyciu tytułów kierowców i producentów. Porsche 911 RSR świętowało swój debiut w międzynarodowych wyścigach długodystansowych w 2017 r. Model bazuje na siódmej generacji kultowego sportowego modelu 911. Zależnie od zastosowanej zwężki jego chłodzony cieczą, 6-cylindrowy bokser o pojemności 4 litrów generuje moc około 510 KM.

Harmonogram

Sześciogodzinny wyścig na torze Spa-Francorchamps rozpoczyna się w sobotę 5 maja 2018 r. o godzinie 14:30 czasu lokalnego.

Wyścig w TV i w internecie

Pierwszy wyścig nowego sezonu można będzie oglądać na żywo, bezpłatnie, w godzinach 13-20 pod adresem www.sport1.de. Telewizyjny kanał Sport 1 będzie transmitować start, rywalizację od 14:25 do 15:25 oraz finisz. Eurosport 1 pokaże relację na żywo w godzinach 18:15-19:40 oraz, odpłatnie, kompletny wyścig na Eurosport Player (13:00-20:05). Płatna aplikacja FIA WEC oferuje strumieniowanie całego wyścigu na żywo wraz z zarejestrowanymi czasami.

Wypowiedzi przed wyścigiem

Dr Frank-Steffen Walliser (wiceprezes, oddział Motorsport oraz samochody GT): „Przed naszą ekipą GT Porsche długi, ekscytujący sezon. Prolog w Le Castellet wykazał, że jesteśmy przygotowani do tego zadania. Łącznie z trzema zespołami klientów nasi fani mogą spodziewać się, że w pierwszym wyścigu w Ardenach zobaczą w akcji sześć Porsche 911 RSR. Dla wszystkich kierowców i miłośników wyścigów tor (Spa-Francorchamps) jest miejscem bardzo szczególnym. To ogromne zainteresowanie dodatkowo motywuje nas do walki o zwycięstwo w obu kategoriach i pokazania, jaki potencjał drzemie w 911 RSR. Chcemy zaliczyć udany początek supersezonu przed walką w Le Mans, gdzie wystawimy 10 naszych 911 RSR”.

Pascal Zurlinden (dyrektor GT Factory Motorsport): „Tor Spa jest synonimem wyścigów w najlepszych wydaniu. Przed kierowcami i 911 RSR stawia jednak wyjątkowe wyzwania. Na tak zróżnicowanym torze można odnieść zwycięstwo tylko z właściwym zestrojeniem. Cały zespół wie, jak duże znaczenie ma otwarcie sezonu – i jest perfekcyjnie przygotowany”.

Gianmaria Bruni (Porsche 911 RSR #91): „Nie mogę doczekać się powrotu do WEC po rocznej przerwie. Tor Spa jest jednym z najpiękniejszych na świecie. To nasz pierwszy wyścig – chcemy »wykręcić« dobre wyniki i pokonać rywali, choć konkurencja jest zacięta”.

Richard Lietz (Porsche 911 RSR #91): „Zgranie się nowej pary kierowców zawsze zajmuje trochę czasu, ale na testach z Gianmarią poszło nam to wyjątkowo szybko. Jak dotąd nasza wspólna praca przynosiła bardzo obiecujące efekty, doskonale się uzupełniamy. Ubiegły rok nie był dla nas najlepszy, zajęliśmy piąte i szóste miejsce. W tym roku celujemy w podium. W nowym sezonie kładziemy ogromny nacisk na opracowanie i wybór mieszanki opon we współpracy Michelin, jesteśmy więc dobrze przygotowani na zmienne warunki pogodowe. Wiemy, że pogoda i temperatura na Spa potrafią zmieniać się błyskawicznie”.

Kévin Estre (Porsche 911 RSR #92): „Pogoda zawsze odgrywa na Spa ważną rolę. Co więcej, to jedyny wyścig przed 24-godzinnym maratonem Le Mans – tym bardziej zależy nam, by zaliczyć udany początek sezonu. Bardzo lubię ten tor i nie mogę doczekać się przypływu adrenaliny na Eau Rouge”.

Michael Christensen (Porsche 911 RSR #92): „Ostatnie sezony na Spa nie były dla nas zbyt pomyślne i w tym roku chcielibyśmy to zmienić. Jesteśmy porządnie przygotowani i nie możemy doczekać się rozpoczęcia sezonu. W ostatnich wyścigach ubiegłego roku mieliśmy razem z Kévinem doskonałą formę, ale i dużego pecha. Teraz czas zaatakować!”.

Jörg Bergmeister (Porsche 911 RSR #56): „Spa to mój »domowy« tor, przez co każdy tutejszy występ staje się czymś naprawdę wyjątkowym – a w tym roku nawet bardziej, bo to mój pierwszy wyścig WEC dla zespołu Project 1. Jestem w bieżącym kontakcie z szefostwem i staram się wspierać ekipę swoim doświadczeniem. Mocno zaangażowaliśmy się w prace nad przygotowaniami do tego zadania. Czekam na rozpoczęcie sezonu”.

Matt Campbell (Porsche 911 RSR #77): „Sześciogodzinny wyścig na Spa to dla mnie druga najważniejsza impreza po 24-godzinnym Le Mans. Rozpoczęcie sezonu od takiej atrakcji jest dużym wyzwaniem. Mistrzostwa świata samochodów sportowych stanowią duży krok w mojej karierze. Choć nadal muszę zdobywać doświadczenie za kierownicą RSR 911, to oficjalne testy były bardzo obiecujące. Nasz samochód ma duży docisk, a to zapewnia nam, kierowcom, sporo pewności siebie”.

Julien Andlauer (Porsche 911 RSR #77): „Spa to wspaniały tor, od kierowców wymaga jednak mnóstwa umiejętności. Naprawdę nie mogę doczekać się swojego debiutu w WEC. W czasie prologu udało nam się przeprowadzić liczne testy i popracować nad ustawieniami (samochodu). Przede wszystkim musiałem przyzwyczaić się do Porsche 911 RSR, ale zespół zapewnił mi tu ogromne wsparcie”.

Matteo Cairoli (Porsche 911 RSR #88): „Cieszę się, że mogę z powrotem pracować z ekipą Dempsey Proton Racing w mistrzostwach WEC. Jesteśmy jedną wielką rodziną i profesjonalnie ze sobą współpracujemy. W 2017 roku mieliśmy szansę na tytuł i w supersezonie chcielibyśmy zawalczyć o niego ponownie. Spa jest jednym z moich ulubionych torów, no i jest tam Eau Rouge – imponujący, pełen emocji zakręt”.

 

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race