Panoz zaprezentował projekt elektrycznego prototypu

Panoz zaprezentował projekt elektrycznego prototypu Panoz

Przy okazji wyścigu 24h Le Mans, amerykańska firma Panoz zaprezentowała projekt elektrycznego samochodu wyścigowego, którego celem jest start w wyścigach długodystansowych.

Stworzenie samochodu o napędzie elektrycznym mogącego walczyć w wyścigach długodystansowych jest ostatnio jednym z szerzej komentowanych wyzwań w zakresie budowy pojazdów elektrycznych. Jedną z firm, która podjęła się tego zadania, jest amerykański Panoz, który w 2016 roku utworzył spółkę Green4U Technologies. Po roku prac, ekipa postanowiła zaprezentować pierwsze efekty w tej dziedzinie, w czwartkowy poranek w Le Mans prezentując projekt samochodu GT-EV.

„Zaczynamy na Le Mans ze względu na historię tego wyścigu, w której najsłynniejsi i najbardziej ambitni uczestnicy przesuwali granice w motoryzacji i motosporcie. My zrobiliśmy to, gdy sprowadziliśmy do Le Mans Panoza Q9 GTR-1 Hybrid oraz DeltaWinga, i zrobimy to ponownie z całkowicie elektrycznym GT-EV” – powiedział szef i założyciel ekipy, Don Panoz.

Panoz GT-EV jest wyposażony w całkowicie elektryczny napęd składający się z dwóch silników elektrycznych, po jednym na każdą oś. Łącza ich moc mieści się w granicach 400-450 kW, a więc dochodzi do 609 KM, co pozwala rozwinąć prędkość rzędu 290 km/h. Dzięki wykorzystaniu ultralekkich materiałów, układów odzyskiwania energii hamowania oraz skomplikowanych systemów aktywnej aerodynamiki, pojazd razem z baterią waży poniżej 1250 kg i może przejechać do 180 km na jednym ładowaniu baterii.

Baterie, a konkretnie układ szybkiej ich wymiany, jest najważniejszym elementem nowej elektrycznej wyścigówki.  Właśnie taką opcję wybrali inżynierowie Green4U Technologies, zastanawiając się nad możliwościami łatwego doładowania samochodu elektrycznego podczas wyścigu. Jak stwierdził wiceszef działu Inżynierii i Designu Green4U Brian Willis, wymiana baterii będzie trwała mniej-więcej tyle, ile trwa dotankowanie typowego samochodu o napędzie spalinowym:

„Nasz zespół jest skupiony na osiągnięciu prędkości i zasięgu obecnych samochodów wyścigowych. Kluczem jest tu możliwość przejechania tak daleko, jak to robią pojazdy o napędach spalinowym i hybrydowym, za pomocą pojedynczego układu baterii, a potem wymiany baterii w czasie, w jakim uzupełnia się paliwo w bakach.”

Panoz nie powiedział, gdzie najchętniej widziałby swój nowy pojazd w rywalizacji, pod tym kątem zapowiadając jedynie starania o obecność w słynnym „garażu 56” w Le Mans. Z drugiej strony, dążenie do rywalizacji w wyścigach nie jako ciekawostka, ale jako równorzędny konkurent, sugeruje jasno, że Panoz podchodzi do projektu na zasadzie stworzenia typowej wyścigówki  mogącej wejść wszędzie tam, gdzie będą na to pozwalały przepisy dotyczące danej klasy pojazdów.

„Naszym celem jest start naszego samochodu w wyścigu, być może nawet wejście do Garażu 56 z tym, czego dowiedzieliśmy się podczas projektowania Green4U EV. Rozwój całkowicie elektrycznego pojazdu zdolnego do walki z najlepszymi samochodami o napędzie spalinowym plasuje Green4U na czele technologii pojazdów elektrycznych” – powiedział szef i współzałożyciel Green4U, Jack Perkowski.

Panoz zapowiedział, że model GT-EV doczeka się również wersji cywilnej, także o napędzie elektrycznym.  Specyficzną cechą konstrukcji, będącą skutkiem uplasowania w nim wymiennych baterii, byłoby umieszczenie siedzenia pasażera za kierowcą w kabinie przypominającej kształty odrzutowca.

Marka Panoz jest znana z wprowadzania na tory wyścigowe nietypowych technologii. W 1997 roku, amerykański producent pojawił się w wyścigach GT z modelem GTR-1, którego wyróżniał silnik umieszczony przed kabiną kierowcy. Rok później, Panoz podjął próbę umieszczenia w GTR-1 napędu hybrydowego, co poskutkowało się pojawieniem wersji Q9 w Dniu Testów Le Mans oraz amerykańskim wyścigu Petit Le Mans. W ostatnich latach, Panoz zasłynął wprowadzeniem do wyścigu nietypowego, ultralekkiego pojazdu DeltaWing, który jednak mimo nowatorskich rozwiązań (m.in. dużo niższego zużycia paliwa przy zachowaniu osiągów konkurencyjnych prototypów) nie znalazł klientów poza fabrycznym zespołem.

Źródło: Panoz

Filip Cygan

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka