Ruszyły testy Daytona

Trzy tygodnie przed kultowym wyścigiem Rolex 24 at Daytona, na torze Daytona International Speedway na Florydzie ruszyły trzydniowe testy. W planach jest obecność silnie obsadzonych ponad 100 załóg, w tym 17 w prototypach.

„Roar Before the Rolex 24” tradycyjnie już pozwala ekipom przygotowującym się nie tylko do Daytony, ale i całego sezonu wyścigów Grand-Am, na sprawdzenie swoich możliwości już w pierwszym tygodniu nowego roku. W obecnym wydaniu, z czołowej rywalizacji Rolex Sports Car Series przybyć ma łącznie 57 pojazdów – z których 17 to startujące tylko w tej serii prototypy Daytona. Kolejne 55 pojazdów to samochody znane z serii Continental Tire Challenge, stanowiącej przedsionek RSCS – najważniejszym jednak jest obecność gwiazd wyścigów, które zarówno tu, jak i w wyścigu, wspomagać będą czołowe zespoły obecne na Florydzie.

I tak na przykład, gwiazdami znanymi nie tylko fanom Grand-Am będą w prototypach Daytona m.in. Juan Pablo Montoya, Allan McNish czy Sébastien Bourdais – a startująca w Corvette DP ekipa 8 Star Motorsports zagarnęła sporą część kierowców obecnych w 2011 roku w fabrycznym zespole Peugeot w ówczesnej ILMC – Stéphane Sarrazina, Nicolasa Minassiana, Pedro Lamy i Anthony Davidsona. Na liście innego zespołu obecny jest także ich kolega, Simon Pagenaud – a i tak to tylko część kierowców, którzy zaliczać będą czasy w rozpoczętych już testach.

Także grupa pojazdów GT jest w tym roku niezwykle interesująca – chociażby ze względu na obecność czterech Audi, w których walczyć będą znani kierowcy tej i nie tylko tej marki z różnych serii wyścigowych. Znajdziemy tu więc nazwiska takie, jak: Biela, Haase, Albuquerque, Mortara, Jarvis, Stippler, Rast, Basseng oraz Winkelhock – a to tylko cztery z czterdziestu samochodów tej kategorii…

Jej trzonem będą znów pojazdy Porsche – a w nich pojawią się chociażby Rubens Barichello. Dla nas, ciekawostką będzie zdecydowanie zespół NGT Motorsports, w którym to pojawi się Kuba Giermaziak – większość interesujących kierowców postaramy się jednak opisać przed imprezą Rolex 24h at Daytona, ponieważ część zespołów dopiero podczas testów zaprezentuje swoje pełne składy.

Jak na razie, pojazdy przez trzy dni będą przygotowywać się do walki w kultowej rywalizacji – a my postaramy się owe testy śledzić, zaznaczając co ciekawsze wydarzenia i potencjalnych kandydatów do zwycięstwa w wyścigu.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league