Rusza Petit Le Mans, w stawce Kuba Giermaziak

W ten weekend na torze Road Atlanta w USA odbędzie się jubileuszowa, 15. edycja wyścigu Petit Le Mans. W tegorocznej rywalizacji, w klasie GTC wystartuje Polak - dobrze znany nam z Porsche Supercup Kuba Giermaziak.

Prawdą jest, iż tegoroczna edycja kultowej batalii w USA nie zagości u siebie tak prestiżowej stawki uczestników, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Wtedy jednak, 1000-milowy wyścig był częścią serii International Le Mans Cup, poprzednika tegorocznej FIA WEC goszczącego czołowe zespoły z całego świata – w tym sezonie, Petit Le Mans jest już tylko częścią amerykańskiej serii ALMS, awaryjnie poszerzonym o niektóre z pojazdów ELMS wskutek anulowania europejskich mistrzostw w połowie sezonu.

Na Road Atlanta nie zobaczymy więc żadnego z prototypów Audi czy Toyoty, a nawet tegorocznego mistrza WEC w kategorii LMP2, amerykańskiego zespołu Starworks Motorsport – organizatorzy zafundowali nam jednak inną ciekawostkę, mianowicie obecność prototypowego DeltaWing, którego twórcy obrali sobie Petit Le Mans na drugi tegoroczny test swojej konstrukcji. Wiele uwagi przykuwa także różnorodność pojazdów GTE – a dla nas interesującym jest fakt pojawienia się kilku Polskich akcentów.

Nawet wśród tylko czterech prototypów LMP1 jest coś ciekawego – do znanych z ALMS ekip Muscle Milk i Dyson Racing dołączył pojazd Rebellion Racing, co oznacza konfrontację dwóch Loli B12/60. Andrea Belicchi, Neel Jani i Nicolas Prost będą ścigać się w prototypie z 3.4-litrowym silnikiem V8 Toyoty, natomiast Chris Dyson, Guy Smith i StKane mają za jednostkę napędową 2-litrowy, 4-cylindrowy, turbodoładowany motor Mazdy. Który z nich okaże się lepszy? Odpowiedzią będą wyniki Petit Le Mans – a dodatkowo, w HPD od Muscle Milk pojawi się znany Francuz, Romain Dumas.

Dwa razy więcej pojazdów zobaczymy w klasie LMP2. Tu, z ALMS znamy dwie Hondy od Level 5 Motorsports, powracającą do walki, nieco zmodyfikowaną Lolę B12/87 od Dempsey Racing oraz Morgana od Conquest Endurance. Dodatkowo, na Road Atlanta pojawi się także europejski nadzorca Conquesta, OAK Racing ze swoim Morganem, oraz trzy inne pojazdy ELMS: Zytek od Greaves Motorsport i dwie Oreca 03 od Murphy Prototypes i Thiriet TDS. Nieobecnym będzie natomiast inny Irlandzki zespół, Status GT, który zrezygnował z wyjazdu do USA.

A teraz szerzej o kategorii GTE, gdyż tu zobaczymy łącznie 15 pojazdów – i to aż sześciu różnych marek. Wyłącznie w USA, w tym roku obecne są dwa BMW M3 GT pół-fabrycznej ekipy BMW Team RLL oraz pojedynczy Lotus Evora GTE połączonych sił Lotusa i Alex Job Racing. Wiele uwagi przykuwają także nowe fabryczne SRT Vipery, dla których będzie to dopiero piąty wyścig – a które, dzięki współpracy Chryslera z Riley Technologies, mają w przyszłym roku przywrócić sławę wyścigowym „Żmijom”.

Ponadto, w GTE pojawią się dwie fabryczne Corvette C6.R (główni konkurenci BMW w ALMS) oraz łącznie trzy Ferrari 458 Italia GTC i pięć Porsche 911 GT3-RSR. Dwa Ferrari od Extreme Speed Motorsports mają nowe barwy, sugerujące produkowaną w Polsce wódkę sponsora ekipy i całej ALMS, firmy Patrón Spirits; dwa Porsche wystawi Flying Lizards Motorsport, po jednym Paul Miller Racing i Team Falken Tire – a po jeszcze jednym pojeździe obu marek zobaczymy w barwach ekip z Europy, które będą oznaczone jako kategoria GTE Am: Porsche ekipy IMSA Performance oraz Ferrari od AF Corse.

Z European Le Mans Series znamy co prawda prototypy Oreca 09 FLM – w tegorocznym Petit Le Mans, sześć takich pojawi się jednak wyłącznie w barwach ekip walczących w ALMS w klasie LMPC. Nieobecne w wyścigach długodystansowych w Europie są natomiast pucharowe Porsche, w USA klasyfikowane jako kategoria GTC – a trzeba o niej wspomnieć, gdyż właśnie tutaj pojawi się największy polski akcept w całym wyścigu. Mianowicie, do startu w załodze NGT Motorsport nr 30 zaproszono Kubę Giermaziaka – tego samego, który w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w Porsche Supercup.

15. edycja Petit Le Mans rozpocznie się w sobotę, 20. października, o godzinie 17.30 czasu polskiego.

Listę startową 15. Petit Le Mans znajdziesz TUTAJ

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze