Wielokrotny zwycięzca Sebring 12 Hours, Audi Sport chce wystartować także w przyszłorocznym wyścigu na torze na Florydzie. Obawy o obecność zespołu budzi brak Sebring w kalendarzu FIA WEC 2013.

Opublikowany niedawno, wstępny kalendarz serii Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA na rok 2013, zamienił inauguracyjną rundę w Sebring na wyścig na nowozbudowanym torze Circuit Of The Americas w Teksasie. W ten sposób, jedna z najbardziej znanych batalii długodystansowych na świecie, w przyszłym roku znów będzie częścią tylko serii ALMS – Audi nie chce jednak rezygnować z udziału w rywalizacji, która od przeszło dekady przynosi im niemal wyłącznie sukcesy.

„Liczymy na taką możliwość i mamy ją w planach, choć decyzja nie została jeszcze podjęta” – stwierdził szef działu zaangażowania w wyścigach Audi Sport, Dieter Gass. Niemiec nie zapomina, iż 12-godzinna, marcowa impreza dla pojazdów LMP to także doskonałe preludium do nowego sezonu startów w serii FIA WEC, a przede wszystkim w jej głównej odsłonie – „to bardzo dobre przygotowanie przed 24 Godzinami Le Mans”.

Przyszłoroczny start byłby dla Audi ważny także z innego powodu. Istnieje możliwość, że wskutek połączenia ALMS i Grand-Am i stworzenia w roku 2014 jednolitej serii wyścigów, z listy startowej owego sezonu znikną pojazdy kategorii LMP1 – a to oznaczałoby przymusowy koniec serii zwycięstw Audi w Sebring, które ta marka ma na koncie 10, licząc od roku 2000. „Byłby to rodzaj pożegnania; miła rzecz po tych wszystkich latach” – skomentował Gass.

Nie tylko o Audi, ale i o inne zespoły walczące w FIA WEC, starają się również organizatorzy 12-godzinnej batalii na Florydzie. Zarówno twórca ALMS, Don Panoz, jaki i dyrektor generalny toru Sebring, Tres Stephensen, liczą na obecność wielu ekip zapisanych do przyszłorocznej rywalizacji o Długodystansowe Mistrzostwo Świata FIA. Podobnie myśli zresztą szef WEC, Gerard Neveu, dla którego jednym z głównych założeń przy tworzeniu kalendarza sezonu 2013 było pozostawienie „okna”, by zespoły mogły uczestniczyć w wyścigu Sebring.

Przyszłoroczny Sebring 12 Hours odbędzie się 16 marca.

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze