Zapowiedź Detroit Grand Prix

W ten weekend kierowcy IMSA oraz IndyCar pojadą po ulicach amerykańskiego miasta w stanie Michigan.100-minutowy wyścig Detroit Grand Prix to jedna z zaledwie dwóch rund IMSA rozgrywanych na torach ulicznych.

Po blisko 4 tygodniach od wyścigu Mid-Ohio i 2 tygodniach od Indy 500, obie serie wyścigowe, czyli IMSA i IndyCar wracają na amerykańskie tory. Ostatni raz kierowcy na ulicach Detriot jechali w 2019 roku. Z powodu rozszerzającego się w zeszłym roku wirusa COVID-19, ubiegłoroczna edycja się nie odbyła.

W IndyCar Series ostatnimi zwycięzcami byli Josef Newgarden i Scott Dixon. 1 czerwca najlepszy był amerykanin, przed Alexandrem Rossim i Takuma Sato, a następnego dnia rządzili kierowcy z Antypodów – pierwszy był wspomniany Dixon, drugi Marcus Ericsson, a trzeci był Will Power.

W serii IMSA, w 2019 roku na około 3,8 kilometrowej pętli na pierwszym miejscu dojechała dwójka Dane Cameron i Juan Pablo Montoya w Acura Team Penske #6. Było to pierwsze od wielu lat zwycięstwo marki, która nie jest w koncernie General Motors. Pstryczek w nos był tym większy, gdyż GM swoją siedzibę ma właśnie w Detroit. Za Cameronem-Montoyą na metę dojechali Felipe Nasr i Pipo Derani z Action Express Racing #31, a na trzecim miejscu był Ricky Taylor i Helio Castroneves.

W kategorii GT Daytona wówczas wygrywała inna japońska marka – Lexus zespołu AIM Vasser Sullivan #14 z Jackiem Hawksworthem i Richardem Heistandem finiszowali na pierwszym miejscu przed drugim Patrickiem Longiem i Zacharie Robichonem w Park Place Motorsports #73 i trzecim, bliźniaczym żółto-czarnego Lexusa RC F GT3 #12 (w skład wchodzili Townsend Bell i Frankie Montecalvo).

Do tych dwóch kategorii dojdzie jeszcze jedna, choć bardzo ubogo obsadzona. Z góry można założyć, że w klasie GT Le Mans wygra samochód Corvette Racing, bo tylko dwa auta mamy w tym zestawieniu. Poza tym w GTD, na starcie ma się pojawić ponownie samochód GRT Grasser Racing Team #19, który pauzował ostatnią rundę serii IMSA. Łącznie w Detroit GP ma pojechać 20 aut.

Kwalifikacje do serii IMSA odbędą się w piątek o godzinie 21:05, wyścig zaś odbędzie się dzień później o godzinie 23:10.

W serii IndyCar w Detroit na wyspie Belle Isle, jak zawsze będziemy mieli dwa wyścigi – pierwszy w sobotę o 20, a drugi w niedzielę o godzinie 18.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league