IMSA przenosi się do stanu Wisconsin – zapowiedź wyścigu na Road America

Powiększona stawka (31 samochodów) pojawi się w Elkhart Lake w stanie Winsconsin. Do wcześniejszych 29 aut dołączą obie ekipy Meyer Shank Racing oraz zespół Heart of Racing Team w kategorii GT Daytona. Niestety na Road America odpadł jeden zespół LMP2.

Tor Road America ma długość 6,5 kilometra i został wybudowany w 1955 roku. Nitka toru w Winsconsin ma już w takim wypadku 65 lat. Historia wyścigów w tej części Stanów Zjednoczonych  odbywały się już we wczesnych latach 50, kiedy to były zmagania na drodze wokół jeziora.

Rok temu znakomicie zaprezentowała się Mazda kiedy to wygrała wyścig o zaledwie 0,228 sekundy przed następną ekipą. Skład Jonathan Bomarito – Harry Tincknell bez wątpienia będzie chciała powtórzyć sukces ze zeszłego roku, choć pokrzyżować plany ma drugi samochód Mazdy. Numer 77, w którym zasiadają Tristan Nunez oraz Oliver Jarvis w zeszłym roku dojechali na trzecim miejscu. Drugie miejsce zajęli Dane Cameron oraz Juan Pablo Montoya w Acura Team Penske #6.

Do zespołów PR1/Mathiasen Motorsports #52 oraz Performance Tech Motorsports #38, które rywalizowały rok temu w kategorii LMP2 dołączą Era Motorsport #18 i DragonSpeed #81. W tej kategorii miał jechać zespół Towel Motorsports by Starworks #8, aczkolwiek ze względu na sytuację związaną z COVID-19, ekipa pojawi się tylko na trzech wyścigach endurance – na 6-godzinnym wyścigu na Watkins Glen, 12h Sebring oraz na Motul Petit Le Mans.

W zeszłym roku zwycięstwo zdobyła ekipa Chipa Ganassiego wystawiająca Forda GT. W sezonie 2020 na pierwszy triumf czeka zespół Porsche GT Team. Triumfatorzy z zeszłego roku w ogólnej klasyfikacji IMSA najwyżej byli na drugiej pozycji w wyścigach, które dotychczas były. W poprzednich dwóch wyścigach wygrywały samochody Corvette Racing, zaś 24-godzinny na torze Daytona Interntional Speedway wygrało BMW M8 ekipy Rahal Letterman Laningan.

Także w kategorii GTD nie pojedzie zwycięzca z sezonu 2019. Kanadyjski zespół Pfaff Motorsports #9 nie pojawi się w stawce ekip zgłoszonych na torze Road America. Mimo to ponownie najliczniejszą grupą będzie właśnie klasa GT Daytona. Do wcześniejszych 10 zespołów, dołączą 3 ekipy – dwa samochody Acura NSX GT3 Evo ekipy Meyer Shank Racing, oraz jedyny w stawce Aston Martin Vantage GT3 zespołu Hearth of Racing #23. Swojego trzeciego sukcesu będą szukały ponownie auta AIM Vasser Sullivan.

W klasyfikacji generalnej prowadzi zespół Wayne Taylor Racing #10 w kategorii DPi mając 92 punkty na koncie, choć duet Briscoe-van der Zande wcale nie może się czuć pełnoprawnymi liderami, ponieważ taką samą ilość punktów ma Mazda Motorsports #77. Na wysoką pozycję liczyć będzie ponownie JDC Miller Motorsports #5. Prototyp Cadillaca #5, którego kierowcami są Joao Barbosa i Sebastian Bourdais ma 90 punktów.

PR1/Mathiasen Motorsports #52 ze Spencerem Pigotem i Patrickiem Kellym prowadzą w kategorii LMP2 (35 punktów), zaś drugie miejsce ma Performance Tech Motorsports #38 (32 punkty) z Kanadyjczykiem Cameronem Casselsem i Kylem Massonem. Trzecią lokatą dysponuje Era Motorsport #18 z 30 punktami.

W kategorii GT Le Mans na czołowe dwa miejsca wysforowały się ekipy Corvette Racing #3, a także Porsche GT Team #912. Między tymi dwoma zespołami jest różnica zaledwie 1 punktu. O trzecie miejsce biją się pozostałe ekipy – oba BMW Team RLL, Corvette Racing #4, a także Porsche GT Team #911.

W klasyfikacji generalnej w klasie GTD prowadzi zespół AIM Vasser Sullivan #14 z 57 punktami, drugi jest zespół GRT Magnus Racing #44, mając 54 oczka. Trzecie miejsce ma Wright Motorsports #16 z 52 punktami. Jest tak, ponieważ zespoły jadąc na sprinterskim wyścigu na torze Sebring uzyskały punkty do klasyfikacji sprinterskiej. Tym samym pierwsze dwa miejsca zajmują ekipy AIM Vasser Sullivan. Samochód z numerem 14 z Jackiem Hawksworthem oraz Aaronem Telitzem mają komplet 70 punktów, zaś drugi Lexus RC F GT3 z numerem 12, ma 58 oczek. Również drugi jest zespół Scuderia Corsa #63 z Cooperem MacNeilem i Tonim Vilanderem. Trzecie miejsce ex aequo mają ekipy Turner Motorsports #96 i Riley Motorsports #74, mając 53 punkty.

Kwalifikacje na Road America odbędą się w sobotę o godzinie 20:45, zaś wyścig w niedzielę odbędzie się o godzinie 18:00.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league